Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Ile demokracji w samorządach

Ile demokracji w samorządach

Gdyby nie XX-lecie samorządów, w poniedziałek 8 marca rozpocząłby się proces wójta gminy Czerwonak, Mariusza Poznańskiego i jego współpracowników, oskarżonych m.in. o przekroczenie uprawnień i utrudnianie przetargu publicznego oraz łapówki. Taki proces samorządowców byłby doskonałym tłem oficjalnych obchodów jubileuszu. Niestety, proces odroczono do 15 marca. Tymczasem Poznań przez dwa dni będzie prawdziwą stolicą samorządowców.

W poznańskim kongresie zapowiedziało swój udział ponad 1200 wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków. Stolica Wielkopolski jest organizatorem dwudniowego ( 8 ? 9 marca) Kongresu XX -lecia Samorządu Terytorialnego. Na imprezę przybyli m.in. prezydent RP Lech Kaczyński i b. premier Tadeusz Mazowiecki.
Kongres odbędzie się w rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym. Wydarzenie to było początkiem legislacyjnej reformy samorządowej, która – spośród wszystkich polskich reform ustrojowych – jest powszechnie oceniana jako najbardziej udana. Chciaż nie brakuje też krytyków poszczególnych i generalnych rozwiązań.
Według planu kongresu uczestnicy mają podsumować dotychczasowe funkcjonowanie gmin, powiatów i województw, przeanalizować ich słabości i przygotować plan na przyszłość. Najbardziej zapalne kwestie to m.in finanse samorządów, oświata, ochrona środowiska i wprowadzanie dostępu elektronicznego. Jeszcze większa decentralizacja, czy też zakładanie kagańca poprzez zwiększenie nadzoru władz centralnych czyli aparatu wojewodów?
Zdaniem wielu samorządowców szczebla podstawowego największą słabością jest nieuregulowanie kwestii finansowania samorządów przy realizacji podstawowych celów. Jedna decyzja ministerstwa może zniweczyć cały budżet gminy czy miasta. O zwiększeniu roli i kompetencji samorządów mówią także politycy na zebraniach szczebla podstawowego. Kiedy przychodzi do decyzji na forum Sejmu czy Senatu okazuje się, że demokracja to tylko pusty frazes. Bo tam, gdzie nie ma pieniędzy, nie ma demokracji, a centrala zachowuje się niczym przysłowiowy Shylock. W ramach Kongresu odbędą się także walne zgromadzenia pięciu organizacji samorządowych oraz Forum Kobiet, nad którym patronat objęła żona prezydenta RP Maria Kaczyńska.

Sprawdź także

Świrski przegrał z TOK FM

Sąd nie zgodził się na ukaranie stacji za krytykę podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha …