title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Rozwiązać Iustitię
Poseł Krystyna Pawłowicz z PiS:Uważam, że Iustitia powinna być rozwiązana jako organizacja, która absolutnie nadużywa prawa przeciwko

państwu polskiemu i łamie konstytucję. To Stowarzyszenie prowadzi działalność polityczną, wymierzoną przeciwko demokratycznym wyborom, praworządności i demokracji. Te koła, które się rozwiązują, to takie punkty przyzwoitości —mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Krystyna Pawłowicz (PiS).
wPolityce.pl: Oddziały Iustitii, jak np. w Przemyślu, zaczynają się rozwiązywać. Można powiedzieć, że Stowarzyszenie rozpada się?
Prof. Krystyna Pawłowicz: Tak rozpada się, rozwiązują się niektóre koła. Niektórzy sędziowie sami się z niego wypisują, a niektórych Iustitia wypisuje. Uważam, że Iustitia powinna być rozwiązana jako organizacja, która absolutnie nadużywa prawa przeciwko państwu polskiemu i łamie konstytucję. To Stowarzyszenie prowadzi działalność polityczną, wymierzoną przeciwko demokratycznym wyborom, praworządności i demokracji. Te koła, które się rozwiązują, to takie punkty przyzwoitości. Dzieje się tak, bo część sędziów nie akceptuje tej ciągłej walki z rządem, którą władze Iustitii uprawiają? Tak, sędziowie w niektórych miastach mają dość tego, co wyrabiają władze tego Stowarzyszenia. Jednocześnie widzą, że nowe władze, także w KRS, mają determinację, by oczyszczać wymiar sprawiedliwości z patologii. To jednak szybko się nie stanie. Osobiście nie mam zbyt dużej nadziei, że uda się to zrobić przez wpuszczenie nowych, młodych sędziów, bo byli oni kształceni przez starszych sędziów z SN i prezesów Sądów Okręgowych. Od niektórych osób wiemy, że na szkoleniach nowe władze są krytykowane. Czasem słyszymy, że „jesteśmy głupi, PiS łamie konstytucję”, itd. Wydaje się, że uzdrowienie wymiaru sprawiedliwości dokona się dopiero po odejściu jednego, czy dwóch zdemoralizowanych pokoleń tego środowiska, które niestety narzuca styl pozostałym sędziom.
-Do Polski ma przyjechać na zaproszenie Iustitii Hilarie Bass, prezydent American Bar Association, by „chronić praworządność w Polsce”. Wcześniej to amerykańskie stowarzyszanie prawników naciskało, by prezydent Duda zawetował ustawy, które „łamią konstytucję Polski i międzynarodowe standardy niezależności sądownictwa”. Jak Pani to komentuje?
- Nie mam przed sobą statutu Iustitii, ale warto by do niego zajrzeć i zobaczyć, jaki jest zakres jej kompetencji, czy oni w ogóle są uprawnieni do tego typu działań zagranicznych, tj. mobilizowania zagranicznych środowisk prawniczych przeciwko Polsce. Podobnie było z poprzednią KRS, która nie miała żadnych pełnomocnictw do prowadzenia relacji z zagranicą, a wbrew prawu i interesom Polski robiła to. Czym innym jest utrzymywanie kontaktów zawodowych, odwiedzanie się kurtuazyjne i omawianie swoich zawodowych spraw, czy procedur, a czym innym nawiązywanie kontaktów o charakterze politycznym, które mają na celu wpływanie na politykę suwerennego państwa polskiego. Choćby przez tak silną organizację, jak ABA. Ale Iustitia nawet nie ukrywa, że wizyta H. Bass ma związek z antyrządową krucjatą Stowarzyszenia. Przybędzie ona do Warszawy „w celu zwiększenia zaangażowania organizacji w promowanie i ochronę praworządności w Polsce oraz zapewnienia, że przedstawiciele polskich zawodów prawniczych mogą wypełniać swoje obowiązki bez strachu czy obawy odwetu” - czytamy w zapowiedzi spotkania z Bass.
- To w ogóle dopuszczalne?
- Jeśli ta amerykańska organizacja rzeczywiście wystąpi z takim żądaniem, to moim zdaniem powinna usłyszeć od polskich władz, ministra spraw zagranicznych, czy ministra sprawiedliwości, że jest niemile widziana i jest proszona o opuszczenie Polski, lub zaprzestanie działalności sprzecznej z polskim prawem i dobrymi obyczajami międzynarodowymi. Ktoś z Iustitii powie pewnie, że celem wizyty H. Bass są „sprawy zawodowe”, bo ich zdaniem należy do nich m.in. „ograniczanie niezawisłości sędziów w orzekaniu”. Tylko, że nie ma na to żadnych dowodów. Żaden poseł PiS, minister, czy dyrektor departamentu nie siedzi przy sędziach Tulei czy Łączewskim i nie dyktuje im, jak mają orzekać. Natomiast oczywistym jest, że sędziowie w Polsce, o czym mówiła niedawno pani prezes TK Julia Przyłębska - masowo naruszają polską konstytucję, zakazującą sędziom włączanie się w polityczne życie państwa. Wystarczy wskazać prezesów A. Rzeplińskiego i J. Stępnia, sędziego Żurka, czy panią sędzię Gersdorf, jak też właśnie wspomnianą Iustitię. Stowarzyszeniem tym kierują dziś osoby, które obrażają publicznie i poniżają prezesa Kaczyńskiego, a sędziowscy rzecznicy dyscyplinarni uważają, że nic się nie stało. O Czym to świadczy? O tym, że to środowisko jest chore. I zapraszanie do Polski lewicowych czy też lewackich prawników z amerykańskich organizacji, zupełnie niezorientowanych w polskich realiach i mentalności postkomunistycznej, rządzącej środowiskiem polskich sędziów- by prawili impertynencje polskiemu rządowi, Sejmowi, prezydentowi czy też ciężko doświadczonej przez sędziów pilskiej opinii publicznej- jest skandalem. To mnie, jako członka KRS, jeszcze bardziej tylko mobilizuje do tego, żeby ocenić bardzo upolitycznione środowisko sędziów, łamiących konstytucyjny zakaz. Zawsze będę głosowała za tym, żeby takie osoby usuwać z zawodu, bo nie są wiarygodne i wystarczająco obiektywne, by sprawować funkcję sędziego w Polsce. Iustitia wspiera również sędziów, którzy wdali się w spór z nową prezes Sądu Okręgowego w Krakowie. Włączyła się w niego również Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
-Jak Pani to odczytuje?
- Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest tak skompromitowana, lewacka i niewiarygodna, że szkoda w ogóle o niej mówić. Te wszystkie twory, w tym i słynna komisja wenecka, które ingerują w sprawy wewnętrzne suwerennego państwa, nie znają swojego miejsca. Niech oni zajmą się raczej ofiarami nieuczciwych sędziów, a nie poprawą dobrego samopoczucia niesprawiedliwych sędziów w Polsce. To wszystko jest tak skrajnie naganne, że brak mi już odpowiednio delikatnych słów, żeby ocenić tę nielojalność, niekompetencję i naruszanie interesów narodowych przez środowiska sędziowskie i broniących go fundacji, być może zasilanych z zewnątrz. Środowisko sędziowskie nie jest chyba w stanie zrozumieć i pogodzić się z tym, że to nie oni sprawują władzę w Polsce, ale suwerenem jest polski naród! Art. 4 konstytucji tutaj się kłania. Jest trójpodział i równowaga władz, a nie nadrzędność sędziego Rzeplińskiego, czy Biernata wspieranych przez lewackie organizacje zagraniczne, jakieś samozwańcze komisje weneckie czy Timmermansów.
Rozmawiał Piotr Czartoryski- Sziler autor: Zespół wPolityce.pl
     
     
Data: 26.05.2018, godzina: 19:28:35.


Moja kancelaria

Tadeusz Zwiefka, europoseł: . „Przestrzeganie praw autorskich to nie cenzura! Każdy ma prawo do wynagrodzenia za swoją pracę. Nikt nie ogranicza internetowej swobody.


Marta Izydorczyk, uczennica VI LO w Poznaniu: Cieszę się, że odkryłam postać adwokata Stanisława Hejmowskiego. To prawdziwy bohater 

Donald Tusk, szef Rady Europejskiej: „Gdyby PiS był tak nieugięty wobec kiboli, jaki był wobec niepełnosprawnych, sytuacja na stadionach nie byłaby taka zła.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski: Społeczeństwo zdaje sobie sprawę, że to działania NIK wspomaga obywateli w kontrolowaniu władzy wykonawczej.
  

Prof. Ewa Łetowska: Referendum konstytucyjne to nie sondaż opinii publicznej. Traktowane na serio, referendum powinno dotyczyć gotowego projektu


Sr Adam Bodnar, RPO:Czy możliwa jest demokracja bez dialogu? Bez konsultacji? Bez zdolności do kompromisu? W klasycznej, zachodniej odmianie demokracji

Suspendowany ksiądz Wojciech Lemański„Wybaczcie mi, ale jakoś nie wierzę entuzjastycznej relacji premiera Morawieckiego ze spotkania z papieżem Franciszkiem”.

List prof. Marcina Matczaka do sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący sytuacji polskiego wymiaru sprawiedliwości

Sędzia Igor Tuleja o nowym systemie losowego przyznawania spraw sędziom. "Ten system losowego przydziału spraw jest tak transparentny,


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Osądzi mnie Bóg i Historia, mawiał marszałek Józef Piłsudski komentując zamach stanu w maju 1926 roku, łamiąc nie tylko konstytucję, ale i życie wielu polskich oraz prawie 500 wielkopolskich patriotów. Bóg wyroku jeszcze nie wydał, a osąd historyczny marszałka wciąż budzi histeryczne reakcje. Kto osądzi PiS? Bóg czy Historia? Posłowie i senatorzy, którzy łamią konstytucję dając zielone światło anarchii i przyzwalając na pełzający zamach stanu zapominaja o obowiązujacym kodeksie karnym. Kiedy wróci normalność staną przed sądami i odpowiedzą za swoje zbrodnie. Dzięki kodeksowym zmianom, które wprowadził ich guru magister prawa Zbigniew Ziobro

Roman Giertych pisze list do prezydenta. "Jestem poruszony Pana niewiedzą w tym zakresie" "Ostatnio był Pan łaskaw zapytać w KFC, w jaki sposób złamał Pan Konstytucję RP? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna - wyjaśnia Roman Giertych w liście do Andrzeja Dudy. Szanowny Panie Prezydencie! Przede wszystkim złamał Pan Konstytucję odmawiając przyjęcia przysięgi od prawidłowo wybranych przez Sejm sędziów TK i podtrzymał Pan to swoje stanowisko pomimo wyroku TK,
Porady, Listy, Komunikaty

Wydawnictwo ZYSK i s-ka oferuje od jesieni na rynku księgarskim pozycję autorstwa trzech politologów: Joachima S. Brudzińskiego,

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaprasza na szkolenie dotyczące procedury zadawania pytań prejudycjalnych oraz orzecznictwa Trybunału

Na konferencję pt. „Prawa człowieka a wzajemne uznawanie wyroków w Unii Europejskiej – refleksje na kanwie sprawy Celmer”, HFPC