title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Błędne koło decyzyjne

O prawie w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz zarządzaniu nieruchomościami w procesie inwestycyjnym rozmawiamy z radcą prawnym Olgą Bystrzycką, członkiem zarządu firmy URBANO.


-Jest Pani nie tylko radcą prawnym, ale i magistrem gospodarki przestrzennej. Determinuje to w jakiś sposób kwestię posiadania kancelarii prawnej?

-Na chwilę obecną nie mam kancelarii prawnej, i nie reprezentuję klientów w sądach powszechnych, chociaż mogłabym. Mam biuro, w którym funkcjonuje spółka URBANO. W swojej pracy, a moją specjalnością jest zagospodarowywanie nieruchomości, wykorzystuję wiedzę uzyskaną na aplikacji radcowskiej jak i podczas studiów uniwersyteckich.

-Czy znajomość prawa czasami nie przeszkadza w rozmowach z potencjalnymi klientami? Prawnika obowiązuje przecież etyka zawodowa.

-To jest akurat, sądzę, handicapem, nasi kontrahenci mają pewność usług o najwyższej jakości. Wiedza prawnicza przydaje się podczas długiego procesu decyzyjnego. Nie dam się zbyć wyjaśnieniom niekompetentnych urzędników. W razie potrzeby przygotowuję dla klientów ekspertyzy prawne, dzięki którym można nie tylko nadzorować postępowanie administracyjne ale i je weryfikować. Posiadanie certyfikatów obu zawodów umożliwia mi zatem bezkolizyjne poruszanie się w obrębie takich zagadnień jak prawo administracyjne i budowlane z jednej strony, a kwestiami akwizycji nieruchomości, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz projektowaniem architektoniczno-budowlanym z drugiej strony.

-Decyzje organów architektoniczno - budowlanych, w ogóle decyzje administracji i rządowej jak i samorządowej, zarządzającej tymi sprawami są często zaskarżane do sądu. Co najbardziej przeszkadza inwestorom?

-Zbytnio dowolna, żeby nie powiedzieć błędna, interpretacja przepisów prawa budowlanego i praw pochodnych. Nie może być tak, że urzędnik z Poznania inaczej pojmuje przepisy, aniżeli jego kolega w podobnym urzędzie z Krakowa. Dowolna interpretacja przepisów dotyczy też uregulowań prawnych w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. To dezorganizuje pracę i inwestorów, deweloperów i współpracujących z nimi firm. Znając te kwestie z obu stron, to znaczy prawnej i budowlano-przestrzennej, mam wgląd w całość, dzięki czemu wiem jak uniknąć legislacyjnych pułapek.

-Co zatem należałoby zmienić, aby takie firmy jak URBANO nie kroczyły drogą usłaną cierniami?

-Może zacząć od podstaw; systematycznego szkolenia urzędników wydających decyzje w procesie legislacji budowlanej. Zbyt często spotykam się z przypadkami, że urzędnicy nie znają nawet podstawowych przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Byłoby też dobrze, aby doświadczeni prawnicy pomagali tworzyć plany miejscowe, gdyż teraz sporządzają je urbaniści nie mający często pojęcia o technikach prawodawczych. A przecież, jak wiemy plany miejscowe stanowią akty prawa miejscowego. W tych kwestiach nie powinno być żadnych wątpliwości.

-Wątpliwości jednak są, bo sądy administracyjne mają nawet specjalne wydziały zajmujące się kwestiami budownictwa i inwestycji budowlanych.
-Uważam, że dotykamy syndromu zamkniętego koła. Zarówno w samorządowych kolegiach odwoławczych jak i wojewódzkich sądach administracyjnych te kwestie są rozpatrywane wyłącznie z pozycji litery prawa. Prawnicy nie mają wiedzy urbanistycznej i budowlanej, aby „wyczuć” intencje stosownych zapisów i na odwrót, ludzie zajmujący się zawodowo architekturą i zagospodarowaniem przestrzeni mają zbyt często mętne pojęcie o zapisach prawnych. Formularze i wytyczne wszystkiego nie załatwią. Sądy powielają decyzje innych sądów, a urbaniści i architekci, tu mowa również o decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, i tak wciąż robią po swojemu. Powinni w tych gremiach zasiadać ludzie, którzy mają zarówno wiedzę prawniczą jak i urbanistyczną, a wtedy być może nie byłoby tyle niedomówień.

     
     
Data: 29.10.2009, godzina: 13:50:00.


Moja kancelaria

Prezes Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa Kees Sterk : „Jesteście sami” Te słowa zabrzmiały złowieszczo, ale precyzyjnie oddają obecną sytuacje Polski

Prof. Norman Davies: - Trzeba pamiętać, jaki był cel powstania UE: pokój między narodami i żeby wojna między nimi nie była możliwa. Ojcowie UE byli przede

Prof.Norman Davies

- Trzeba pamiętać, jaki był cel powstania UE: pokój między narodami i żeby wojna między nimi nie była możliwa. Ojcowie UE byli przede wszystkim zainteresowani, żeby umocnić pokój w Europie, a dobrobyt ekonomiczny był drugim priorytetem - mówił prof. Norman Davies w wypełnionej po brzegi auli Europejskiego Centrum Solidarności.
W niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku z wykładem „Europa na zakręcie” wystąpił prof. Norman Davies. Spotkanie prowadziła dziennikarka „Gazety Wyborczej” Dominika Wielowieyska.
Prof. Davies wiele uwagi poświęcił brexitowi, a także problemowi imigrantów, który był jednym z argumentów za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
– W Unii Europejskiej panuje marazm. Za dużo problemów wisi w powietrzu i tworzy wahania. Elity polityczne UE same nie wiedzą, co robić i nie potrafią wskazać kierunku. Była umowa w sprawie przyjmowania uchodźców przez kraj członkowskie i nie weszło to w życie. Sytuacja jest przykra i nikt nie wie, co robić.- podkreślał brytyjski historyk. I dodawał: – Miliony imigrantów to była niespodzianka. Nie byliśmy do tego przygotowani. Jest strach, ale ta fala imigrantów jest stosunkowo mała. W Unii Europejskiej jest 500 mln ludzi. 3-4 mln imigrantów to jest kropla w oceanie. Nie wiem, jak przekonać ludzi, że to nie jest groza. Fale imigrantów w historii Europy się zdarzały, to nie jest nic nowego.

Aleksander Smolar, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batoreg - Największy intelekt nie wygra z maczugą. Z Aleksandrem Smolarem rozmawia Magda Jethon

Tadeusz Zwiefka, europoseł: . „Przestrzeganie praw autorskich to nie cenzura! Każdy ma prawo do wynagrodzenia za swoją pracę. Nikt nie ogranicza internetowej swobody.


Adwokat Jacek Dubois: "Jeśli nie powinno się mówić o Konstytucji, a myśmy mówili o niej młodzieży, obawiam się, że mogło dojść do karalnej deprawacji nieletnich"

Papież Franciszek: przewodniczący konferencji episkopatów z całego świata mają stawić się w Watykanie pod koniec lutego. Papież Franciszek zwołał na ten termin

Stanisław Koziej b. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: – „Nie mamy już Prezydenta. To ktoś rozpaczliwie i bez sensu szukający sposobu na utrzymanie

Sędzia Wojciech Hermeliński, szef PKW przyznaje: niektóre zmiany w Kodeksie wyborczym mogą opóźnić podanie wyników wyborów.

Wiesłąw Johann, wiceszef neo Krajowej rady Sądownictwa, wyłonionej z naruszeniem konstytucji: Doszło do "wpadki" i "znalazła się niewłąściwa osoba


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Jak specjalista w dziedzinie prawa może popierać ustawy o sądownictwie i ich upolitycznienie? Jak można nie dostrzegać, że łamana jest Konstytucja? Nie ukrywam, polska rzeczywistość, w której żyję już prawie od trzech lat, mnie przeraża. Wiem i rozumiem, że kryzys światowy, kryzys demokracji jako systemu, problemy z globalizacją. Zdaję sobie sprawę, że narastający problem z tzw. wykluczeniem, głodem na świecie, zmianami klimatycznymi, wszechmocną władzą pieniądza, poczuciem odrzucenia i krzywdy

Sąd we Francji uznał, że przewodnicząca Frontu Narodowego/Zjednoczenia Narodowego musi poddać się ocenie psychiatrycznej w ramach dochodzenia ws. umieszczania przez nią na Twitterze zdjęć z egzekucji dokonywanych przez członków Państwa Islamskiego. Czy nie czas, aby sąd wypowiedział się w tej materii odnośnie polskich polityków i ich akolitów? Media informują, o sprawie informuje sama Le Pen. Sąd tych informacji nie potwierdza, ale jednocześnie zaznacza, że jest to normalna procedura przy tego rodzaju sprawach. - Myślałam, że widziałam już wszystko, ale nie. Ponieważ potępiam działania ISIS, "sprawiedliwość" poddaje mnie ocenie psychiatrycznej. Jak daleko się posuną?
Porady, Listy, Komunikaty

Julia Przyłębska wygłosiła we wtorek 18 września wykład "Demokracja i praworządność" w poznańskim Instytucie Zachodnim. Media nie mogły

W dniach 27-28 września 2018 r. w Krakowie odbędzie się konferencja pt.: „Alternatywne sposoby rozwiązywania sporów (ADR) – wymiar prawny,

W październiku odbędzie się konferencja IBA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników) w Rzymie. IBA zaprasza na coroczną konferencję,