title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości
Jak co roku, w dniu 23 maja będziemy obchodzić Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Ma on upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. W poprzednim roku symbolem tego święta była fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów i przedstawicieli zawodów prawniczych. Fioletowe wstęgi dodatkowo zawisły w miejscach związanych z wymiarem sprawiedliwości, w budynkach sądów, kariatydach w Sądzie Najwyższym, a także na stronach internetowych. W tym roku SSP IUSTITIA planuje zaprosić obywateli do sądów na rozprawy i chcemy, aby to oni przypięli fioletowe wstążki do swoich strojów jako wyraz solidarności z sędziami i pracownikami wymiaru sprawiedliwości.

 Oprócz wymiaru symbolicznego przypięcie fioletowej wstążki będzie sygnałem dla sędziów, iż osoby znajdujące się na sali rozpraw celowo w tym dniu przyszły do sądu, aby uczestniczyć w jawnych rozprawach. Prosimy o zorganizowanie w tym dniu przy wejściu do sądów oznaczonych punktów, w których obywatele zainteresowani udziałem w rozprawie jako publiczność uzyskają pomoc pracownika i dostaną fioletową wstążkę. Jeśli to możliwe SSP IUSTITIA prosi o umieszczenie fioletowych elementów wystroju budynków sądów. SSP IUSTITIA pragnie, aby ideą Dnia Wymiaru Sprawiedliwości było także poszerzanie świadomości i kultury prawnej społeczeństwa, a przede wszystkim młodych ludzi. Zaprasza również w tym dniu do organizacji zajęć edukacyjnych o tematyce prawnej prowadzonych przez sędziów dla dzieci i młodzieży lub innych wydarzeń o podobnym charakterze. Z wyrazami szacunku prezes SSP IUSTITIA Krystian Markiewicz
 ***

Giovanni Falcone zginął 23 maja 1992 roku. To było upalne popołudnie. Chwilę przed godziną 18 konwój policyjny trzech samochodów mknął 160 km/h autostradą A29 w kierunku Palermo w okolicach miejscowości Capaci. W jednym z pojazdów znajdował się sędzia Giovanni Falcone - człowiek, który rzucił wyzwanie włoskiej mafii. Sycylijska cosa nostra poprzysięgła mu zemstę jeszcze w latach 80. i już raz próbowała odebrać mu życie. Falcone wiedział, że zginie, ale tym razem pędził spokojnie w konwoju. Wtedy doszło do wybuchu. Ponad 100 metrów autostrady wyleciało w powietrze, a nieustępliwy sędzia zginął.
     18 marca 1939 roku był szczęśliwym dniem w zamożnej rodzinie Falcone. Na świat przyszedł Giovanni Salvatore Augusto, trzecie dziecko i jedyny syn dyrektora państwowego laboratorium chemicznego Arturo Falcone i Luisy Bentivegny, córki znanego w mieście ginekologa. Rodzice przyszłego sędziego wspominali, że chłopiec przyszedł na świat nie płacząc i mając zaciśnięte pięści, a po jego narodzinach w oknie pokazał się biały gołąb - symbol pokoju.
     Dzieciństwo Giovanni spędził w dzielnicy Kalsa, w której wychowywał się także inny przyszły sędzia - Paolo Borsellino. Przyszli stróże prawa grali razem w piłkę na Piazza Mangione, a do szkoły chodzili z chłopcami, którzy w przyszłości zostali mafiosami. Jeden z nich wspominał po latach w czasie zeznań, jak grał z Falcone w ping-ponga. Pod odbyciu służby wojskowej i ukończeniu akademii morskiej, Falcone trafił na studia prawnicze na uniwersytecie w Palermo. Swoją prawniczą karierę rozpoczął jako zwyczajny sędzia (pretor) w niewielkiej miejscowości Lentini w prowincji Syrakuzy na południowym wschodzie Sycylii. Rok później Falcone został sędzią śledczym w 60-tys. Trapani na zachodnim krańcu wyspy. To tutaj stopniowo rodziło się w nim zamiłowanie do prawa karnego. W 1978 roku powrócił do rodzinnego Palermo, gdzie rozpoczął pracę w sądzie upadłościowym.
       Przełomem dla Falcone okazuje się rok 1980, gdy został zauważony przez Rocco Chinniciego, doświadczonego sędziego z biura śledczego w Palermo, który zastąpił zamordowanego kilka miesięcy wcześniej Cesare Terranovę. Chinnici widział wielki potencjał i odwagę w młodym Sycylijczyku, a Falcone przyjął ofertę sędziego pomimo dużych obaw rodziny. Decyzja nie była jednak podyktowana chęcią walki z mafią, ale okazją do pracy ze swoim przyjacielem Paolo Borsellino. Początkowo Falcone otrzymywał sprawy dotyczące korupcji, ale jego kariera nabiera tempa. Umiejętności analizy faktur i księgowości wyniesione z sądu upadłościowego doprowadziły do wypracowania nowatorskiej "metody Falcone”, pozwalającej wyśledzić brudne pieniądze. Falcone uderzał w najczulszy punkt mafii - w ich konta bankowe.
     W tym czasie ginęli kolejni przeciwnicy mafii - kapitan karabinierów Emanuele Basile, sędzia Gaetano Costa, generał Carlo Alberto Dalla Chiesa - prefekt Palermo. Ten ostatni zginął na zlecenie Salvatore Riiny znanego jako Bestia - szefa cosa nostry (sycylijskiej mafii), który w przyszłości zleci zabójstwo także Falcone i Borsellino. Mimo serii zabójstw Falcone działał dalej. Tommaso Buscetta Mafia zebrała kolejne żniwo w 1983 roku, kiedy w wybuchu samochodu pułapki zginął sędzia Rocco Chinnici. Jego następca, Antonio Caponnetto, zdecydował, że Falcone stanie na czele sztabu antymafijnego. Sędzia znalazł się wtedy na pierwszej linii walki z mafią. W tym czasie w ręce brazylijskiej policji wpadł Tommaso Buscetta, jeden z czołowych członków cosa nostry. Kiedy dowiedział się, że ma być deportowany do Włoch, próbował popełnić samobójstwo. Spodziewał się, że mafijne klany zemszczą się na nim za jego zbrodnie i udział w Wielkiej Wojnie Klanów (wojna klanów sycylijskiej mafii toczona w latach 1981-1983).   
       Po powrocie do zdrowia Buscetta został przesłuchany przez Falcone. Namowy sędziego sprawiły, że Buscetta jako pierwszy złamał przysięgę wierności mafii - omertę. Falcone usłyszał wtedy od skruszonego gangstera: "Nie zapominaj, że jak zadrzesz z mafią, to przestaną cię ścigać dopiero po śmierci". Zeznania Buscetty pozwolił sędziemu odkryć istnienie tzw. mafii trzeciego poziomu - zdobył dowody na powiązania przestępczej organizacji z przedstawicielami świata polityki i władzy. Od lat 80. Falcone i inni sędziowie rozpoczęli współpracę z FBI w ramach operacji "Pizza Connection", wymierzonej w międzynarodowych handlarzy heroiną wywodzących się z cosa nostry. Mianem "Pizza Connection" określano sieć przemytu i dystrybucji heroiny w USA. Operacja zakończyła się procesem o tej samej nazwie, który toczył się w latach 1985-1987. Dzięki zeznaniom m.in. Buscetty udało się skazać na wieloletnie kary więzienia wielu wpływowych mafiosów z amerykańskiego i włoskiego półświatka, a sam Buscetta został objęty programem ochrony świadków. "Maksiproces" Najważniejszym wydarzeniem w historii walki z sycylijską mafią był tzw. Maksiproces (wł. Maxiprocesso) - największy w dziejach włoskiego wymiaru sprawiedliwości proces przeciwko sycylijskiej cosa nostrze. Falcone i Borsellino wraz z kilkoma innymi sędziami przygotowali liczący 8,6 tys. stron akt oskarżenia przeciwko 475 mafiozom (100 sądzono zaocznie). Proces zaczął się 10 lutego 1986 roku w Palermo w podziemnym bunkrze więzienia Ucciardone, bowiem żadna sala sądowa we Włoszech nie byłaby na tyle bezpieczna, aby sądzić tak wielu groźnych przestępców. Oskarżonych umieszczano kolejno w trzydziestu stalowych klatkach. Gangsterom zarzucano zabójstwa, w tym czołowych dowódców policji oraz sędziów, handel narkotykami, a także stworzenie "państwa w państwie". Wyroki ogłoszono w grudniu 1987 roku. W procesie skazano ponad 360 gangsterów na łączną karę więzienia ponad 3 tys. lat. Wśród skazanych zaocznie był m.in. Salvatore Riina, faktyczny szef cosa nostry, który stanął na jej czele po Wielkiej Wojnie Klanów. Od 1970 roku, kiedy został oskarżony o liczne morderstwa, pozostawał w ukryciu.
      Wysłanie tak wielu czołowych mafiosów do więzienia miało być ostatecznym ciosem dla mafii. Wyrok "Maksiprocesu" został utrzymany przez włoski Sąd Najwyższy, co uderzyło w prestiż mafii. Decyzję o tym, że Falcone ma zostać zgładzony podjęto już w 1983 roku. Śledztwo wykazało, że zlecił to Salvatore Riina. Wyrok "Maksiprocesu" przyśpieszył tę decyzję. Falcone od dłuższego czasu pozostawał w ukryciu, co kilka tygodni zmieniał mieszkanie, był chroniony 24 godziny na dobę, jeździł opancerzonym samochodem. W tym czasie pobrał się też w tajemnicy ze śledczą Franceską Morvillo. Po "Maksiprocesie" Falcone decyzją ministra sprawiedliwości został szefem specjalnego wydziału antymafijnego. Opuścił wtedy Sycylię i przeniósł się do Rzymu. Pierwszy zamach na jego życie nie powiódł się. 21 marca 1989 roku wysłannicy mafii ukryli 50-kilogramowy ładunek wybuchowy w jego nadmorskiej willi, ale podejrzana torba została zauważona jednak przez ochroniarzy. Riina chciał jednak, aby śmierć Falcone była demonstracją potęgi mafii, dlatego polecił podłożyć pół tony materiałów wybuchowych pod autostradę łączącą lotnisko Punta Raisi z Palermo.
        Dynamit, który miał zabić Falcone, został dostarczony prawdopodobnie przez rybaka Cosimo D’Amato, który wytwarzał go z niewybuchów z czasów wojny. W 21. rocznicę śmierci sędziego Falcone w 2013 roku D'Amato został skazany na dożywocie za współpracę z mafią. 23 maja 1992 roku około 16.45 Falcone wylądował na lotnisku Punta Raisi na zachód od Palermo, a jego podróż na Sycylię i sam przejazd autostradą miał być utajniony. Konwój trzech samochodów (Falcone z żoną Francesca Morvillo znajdowali w środkowym samochodzie) ruszył autostradą A29 w kierunku Palermo. Członek mafii Giovanni Brusca, któremu Riina zlecił zabójstwo, zdetonował ładunek zdalnie z budynku na wzgórzu obok miejsca gdzie zaminowano autostradę. Wybuch był tak silny, że został odnotowany przez lokalne sejsmografy. Mimo że samochody pędziły 160 km/h, wybuch okazał się zbyt silny.
      W zamachu zginął Falcone, jego żona i trzech ochroniarzy - Vito Schifani, Rocco Dicillo i Antonio Montinaro, którzy jechali w pierwszym samochodzie, pod którym wybuchł ładunek. Zamach przeżyło czterech ochroniarzy jadących w pojeździe zamykającym kolumnę. Według zeznań bossów mafijnych Riina na wieść, o tym, że zamach na Falcone się powiódł wyprawił wielkie, zakrapiane szampanem przyjęcie.
    Śmierć Borsellino Paolo Borsellino, który wiedział, że też zginie, próbował znaleźć winnych zamachu, jednak wielu policjantów i prokuratorów było zastraszonych, skorumpowanych lub współpracowało z mafią. Macki mafii dosięgły go dwa miesiące później - 19 lipca 1992 roku. Konwój samochodów z Borsellino podjechał pod dom jego matki na Via D’Amelio w Palermo. Kiedy dotarli do celuj samochód, którym podróżował sędzia wyleciał w powietrze. Spowodowało to także eksplozję drugiego z aut. Borsellino zginął na miejscu, razem z pięcioma ochraniającymi go policjantami. Przeżył jedynie policjant jadący trzecim samochodem. Zdaniem ekspertów w zamachu wykorzystano 100 kg materiałów wybuchowych.
      Te bezprecedensowe zabójstwa zmusiły władze do natychmiastowej reakcji. 15 stycznia 1993 roku policja aresztowała Riinę. Zaklinał on się, że jest tylko zwykłym księgowym niemającym pojęcia o mafii. Riina mimo, że był w przeszłości skazany za zabójstwa, mieszkał spokojnie przez 23 lata w sycylijskiej stolicy i swobodnie podróżował po kraju. Obecnie ciążą na nim trzy wyroki dożywocia. Giovanni Falcone i Paolo Borsellino do dziś pozostają dla Włochów symbolem bezpardonowej walki z mafią. Ich imieniem nazwano lotnisko Punta Raisi pod Palermo, a w dniu zabójstwa Falcone we Włoszech obchodzony jest "No mafia day". W wywiadzie rzece, którego udzielił w 1991 roku, Falcone mówił, że "nie czuje się Robin Hoodem, ani kamikadze". Do legendy przeszły powtarzane przez niego słowa ze sztuki "Juliusz Cezar" Williama Szekspira: "Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz".
Źródło: Jakub Kłoszewski/mtom / Źródło: tvn24.pl (http://www.tvn24.pl) Źródło: Wikipedia Paolo Borsellino
     
     
Data: 26.05.2017, godzina: 10:13:00.


Moja kancelaria

Marta Izydorczyk, uczennica VI LO w Poznaniu: Cieszę się, że odkryłam postać adwokata Stanisława Hejmowskiego. To prawdziwy bohater 

Tadeusz Zwiefka, europoseł: . „Przestrzeganie praw autorskich to nie cenzura! Każdy ma prawo do wynagrodzenia za swoją pracę. Nikt nie ogranicza internetowej swobody.


Donald Tusk, szef Rady Europejskiej: „Gdyby PiS był tak nieugięty wobec kiboli, jaki był wobec niepełnosprawnych, sytuacja na stadionach nie byłaby taka zła.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski: Społeczeństwo zdaje sobie sprawę, że to działania NIK wspomaga obywateli w kontrolowaniu władzy wykonawczej.
  

Prof. Ewa Łetowska: Referendum konstytucyjne to nie sondaż opinii publicznej. Traktowane na serio, referendum powinno dotyczyć gotowego projektu


Sr Adam Bodnar, RPO:Czy możliwa jest demokracja bez dialogu? Bez konsultacji? Bez zdolności do kompromisu? W klasycznej, zachodniej odmianie demokracji

Suspendowany ksiądz Wojciech Lemański„Wybaczcie mi, ale jakoś nie wierzę entuzjastycznej relacji premiera Morawieckiego ze spotkania z papieżem Franciszkiem”.

List prof. Marcina Matczaka do sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący sytuacji polskiego wymiaru sprawiedliwości

Sędzia Igor Tuleja o nowym systemie losowego przyznawania spraw sędziom. "Ten system losowego przydziału spraw jest tak transparentny,


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Osądzi mnie Bóg i Historia, mawiał marszałek Józef Piłsudski komentując zamach stanu w maju 1926 roku, łamiąc nie tylko konstytucję, ale i życie wielu polskich oraz prawie 500 wielkopolskich patriotów. Bóg wyroku jeszcze nie wydał, a osąd historyczny marszałka wciąż budzi histeryczne reakcje. Kto osądzi PiS? Bóg czy Historia? Posłowie i senatorzy, którzy łamią konstytucję dając zielone światło anarchii i przyzwalając na pełzający zamach stanu zapominaja o obowiązujacym kodeksie karnym. Kiedy wróci normalność staną przed sądami i odpowiedzą za swoje zbrodnie. Dzięki kodeksowym zmianom, które wprowadził ich guru magister prawa Zbigniew Ziobro

Roman Giertych pisze list do prezydenta. "Jestem poruszony Pana niewiedzą w tym zakresie" "Ostatnio był Pan łaskaw zapytać w KFC, w jaki sposób złamał Pan Konstytucję RP? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna - wyjaśnia Roman Giertych w liście do Andrzeja Dudy. Szanowny Panie Prezydencie! Przede wszystkim złamał Pan Konstytucję odmawiając przyjęcia przysięgi od prawidłowo wybranych przez Sejm sędziów TK i podtrzymał Pan to swoje stanowisko pomimo wyroku TK,
Porady, Listy, Komunikaty

Wydawnictwo ZYSK i s-ka oferuje od jesieni na rynku księgarskim pozycję autorstwa trzech politologów: Joachima S. Brudzińskiego,

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaprasza na szkolenie dotyczące procedury zadawania pytań prejudycjalnych oraz orzecznictwa Trybunału

Na konferencję pt. „Prawa człowieka a wzajemne uznawanie wyroków w Unii Europejskiej – refleksje na kanwie sprawy Celmer”, HFPC