Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / NIK obnaża Instytut

NIK obnaża Instytut

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o finansach i realizacji zadań przez Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur.

Podstawą jego gospodarki finansowej był najem powierzchni biurowej, a nie działalność merytoryczna, badawczo – naukowa, na którą otrzymywał dotacje. Mowa o Instytucie Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, który sprawdziła NIK. Wyniki kontroli nie napawają optymizmem. Mimo złej sytuacji finansowej w Instytucie zatrudniano kolejnych pracowników i podwyższano płace. Ponadto jego były dyrektor w sposób nieprzejrzysty, bez opinii i konsultacji, podpisał ugodę z dłużnikiem Instytutu. Zrezygnowano z dochodzenia przed sądem zapłaty ok. 745 tys. zł w zamian za zobowiązanie uiszczenia 100 tys. zł.

Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur utworzono na początku 2007 r. z połączenia Instytutu Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji oraz Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego. W 2017 r. instytucja otrzymała status państwowego instytutu badawczego. Nadzór nad nim sprawował Minister Rozwoju i Finansów, a po zniesieniu tego urzędu – Minister Przedsiębiorczości i Technologii. We wrześniu 2018 r. IBRKiK został zlikwidowany, a w jego miejsce powołano Polski Instytut Ekonomiczny, nadzorowany przez Prezesa Rady Ministrów. Nowy Instytut może już liczyć na stałą dotację podmiotową. Więcej na stronie NIK.

Sprawdź także

PiSIzby SN, to nie sądy

Dwoje sędziów zostało pozbawionych prawa do rzetelnego procesu, bo orzeczenia w ich sprawach wydała Izba …