Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Internetowa wyszukiwarka adwokatów UE

Internetowa wyszukiwarka adwokatów UE

Rusza internetowa wyszukiwarka prawników z UE Find-a-Lawyer to pierwsza zharmonizowana unijna wyszukiwarka prawników, która zostanie uruchomiona we wrześniu br. na portalu e-justice (https://e-justice.europa.eu). W wyszukiwarce będzie można znaleźć również polskich adwokatów. Rada Izb Adwokackich i Stowarzyszeń Prawniczych Unii Europejskiej (CCBE) w ramach realizowanego od 2010 roku projektu Find-A-Lawyer (FAL), stworzyła wyszukiwarkę, której zadaniem jest pomoc w znalezieniu prawnika w wybranym państwie członkowskim Unii Europejskiej.
Z ramienia Adwokatury Polskiej w prace zaangażowali się przedstawiciele Komisji Współpracy z Zagranicą przy NRA. Dzięki FAL obywatele każdego z państw członkowskich UE będą mieć możliwość znalezienia prawnika z uprawnieniami w dowolnym kraju członkowskim, którego preferowane obszary praktyki będą pokrywać się z potrzebami wyszukującego.
Wyszukiwarka pozwala na posługiwanie się w każdym z języków państwa członkowskiego UE. Aby powstał FAL samorządy prawnicze większości państw członkowskich, w tym NRA, podjęły starania i poczyniły niezbędne uzgodnienia techniczne w celu zintegrowania dotychczas stosowanych i znacznie zróżnicowanych rozwiązań krajowych. Wyszukiwarka FAL, niezwłocznie po uruchomieniu na portalu e-Justice, będzie zapewniała obywatelom UE możliwość bezpłatnego wyszukiwania on-line prawników w każdym z krajów członkowskich.
Przedstawiciele samorządów prawniczych uczestniczących w projekcie opracowali wspólne kryteria wyszukiwania np.: imię, nazwisko, kraj, znajomość języków, jak również 20 zharmonizowanych obszarów praktyk. Warto zaznaczyć, że o ile interfejs wyszukiwarki będzie zlokalizowany na portalu e-Justice, o tyle dane poszczególnych prawników pozostaną w poszczególnych bazach krajowych, które będą pod wyłączną kontrolą lokalnych samorządów prawniczych. W oparciu o sukces dotychczasowych prac nad wyszukiwarką FAL, CCBE podjęła obecnie prace nad nowym projektem, o nazwie Find-a-Lawyer 2 (FAL 2), którego celem jest zapewnienie prawnikom objętym FAL możliwości elektronicznego potwierdzania swojej tożsamości w międzynarodowych (w ramach UE) elektronicznych postępowaniach sądowych.
Adw. Dominika Stępińska-Duch
Adw. Karol Orzechowski

Sprawdź także

Impas w kwestii Romów

Romskie osiedla w Małopolsce wymagają planów rewitalizacji. Odpowiedź MSWiA Dramatyczne warunki socjalno-bytowe mniejszości romskiej  w …