Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Iskierka nadziei

Iskierka nadziei

Rozmowa z radcą prawnym Anną Piotrowską – Musioł, kolejnym Wspólnikiem Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło & Topolewski

Została Pani właśnie wspólnikiem największej kancelarii prawnej w Wielkopolsce i jednej z większych w Polsce. Spełnienie marzeń?
Z Kancelarią Adwokatów I Radców Prawnych P.J. Sowisło & Topolewski związałam się po pierwszym roku studiów prawniczych, gdy podjęłam w niej praktykę wakacyjną zachęcona do tego przez Mec. Annę Sowisło – mamę założyciela Kancelarii – Mec. Pawła Sowisło. Nie miałam wówczas sprecyzowanych planów zawodowych. Mówiąc wprost nie miałam nawet większego wyobrażenia na czym polega wykonywanie zawodu radcy prawnego czy adwokata, takiej wiedzy nie wynosi się ze studiów. Dopiero kiedy zobaczyłam codzienną pracę prawników w Kancelarii zorientowałam się, że to może być ciekawy pomysł na wybór drogi zawodowej. Jest to praca w ciągłym pędzie i bardzo różnorodna. Przez te wszystkie lata byłam naocznym świadkiem rozwoju małej firmy rodzinnej w kancelarię, która rokrocznie zajmuje czołowe miejsca w rankingach największych kancelarii prawnych. To duża satysfakcja móc być jej częścią.
Prawnik zaczynając karierę na ogół jest czymś zafascynowany, jakąś konkretną gałęzią prawa. Wyboru dokonuje się już na studiach…
Od samego początku interesowałam się szeroko pojętym prawem cywilnym. Nigdy nie planowałam kariery związanej z prawem karnym, dlatego też zdecydowałam się na wykonywanie zawodu radcy prawnego. Bo na początku mojej kariery prawniczej było zasadnicze rozróżnienie pomiędzy zawodem adwokata i zawodem radcy prawnego. Dzisiaj te różnice nie są już tak widoczne z uwagi na postępującą unifikację obu zawodów. Ostatecznie wybrałam jako obszar swoich zainteresowań prawo pracy i prawo medyczne i w tej dziedzinie nadal się rozwijam.
Gdzie Pani Mecenas studiowała?
Jestem absolwentką Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, tutaj ukończyłam Wydział Prawa i Administracji, przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu ukończyłam aplikację radcowską.
Praca prawnika wymaga wielu wyrzeczeń…..
Ja jestem jedną z tych wielu pracujących mam, które godzą życie zawodowe i rodzinne, choć nie zawsze jest to łatwe. W domu mam dwóch małych żywiołowych chłopców, a mój mąż jest podobnie jak ja radcą prawnym, toteż doskonale się rozumiemy w sprawach zawodowych i wzajemnie uzupełniamy.
Jest Pani Mecenas Wspólnikiem bardzo dużej kancelarii prawniczej. Wielu jednak adwokatów i radców prawnych decyduje się na małe, jedno czy kilkuosobowe firmy.
To zawsze jest kwestia wyboru, są prawnicy którzy wolą pracować w dużym zespole, ja się do nich zaliczam, bo to daje możliwość prowadzenia ciekawych wielowątkowych spraw obejmujących różne dziedziny prawa, pozwala na wzajemne czerpanie z doświadczeń doskonałych specjalistów z wielu dziedzin i omawiania problemów z wybitnymi fachowcami, których zatrudnia nasza Kancelaria. Z drugiej strony są też prawnicy, którzy cenią sobie najbardziej pełną niezależność zawodową i wolą problem prawny rozwiązywać samodzielnie, w zaciszu własnego gabinetu. To jest kwestia indywidualnego podejścia i ja to doskonale rozumiem. Z pewnością mogę jednak postawić tezę, że obecnie na rynku usług prawnych należy stawiać na specjalizację w określonej dziedzinie, niezależnie od wyboru formuły działalności zawodowej.
Jaki cel sobie Pani Mecenas postawiła będąc wspólnikiem Kancelarii?
Chciałabym nadal realizować się zawodowo w szeroko rozumianym prawie medycznym w ramach naszego kancelaryjnego Departamentu Prawa Medycznego i Obsługi Podmiotów Leczniczych, na który składa się doskonały zespół prawników. Tutaj widzę szanse rozwoju. Bardzo chciałabym, aby jak najszybciej poprawiła się jakość tej dziedziny prawa, która cechuje się niestety dużą dozą chaosu we wprowadzanych nieustannie nowych regulacjach. Obserwuję również wzrost liczby spraw sądowych z tytułu szeroko pojętych spraw medycznych i tu nie chodzi tylko o procesy na linii lekarz-pacjent, pacjent – szpital, ale skomplikowane problemy rozliczeń świadczeniodawców z Narodowym Funduszem Zdrowia i wciąż zmieniające się w tej materii przepisy. Doradzamy wielu osobom, które chcą rozpocząć aktywność w branży medycznej. Pomagamy zakładać i rozwijać działalność tym wszystkim, którzy z tą branżą wiążą swoją przyszłość. Nasza Kancelaria udziela setek porad i widzę w tej materii znaczny postęp. Coraz więcej osób rozumie, że podejmując jakiekolwiek decyzje – czy to biznesowe, czy też procesowe, powinni najpierw zasięgnąć fachowej porady prawnej, ocenić swoje szanse i perspektywy, a dopiero potem inwestować swój czas i pieniądze w projekty, które mają szanse powodzenia.

Radca prawny Anna Piotrowska- Musioł:
Z Kancelarią współpracuje od 2002 roku. Specjalizuje się w obsłudze prawnej z zakresu prawa medycznego, prawa pracy oraz w sprawach cywilnych. Prowadzi sprawy Klientów na etapie przedsądowym, sądowym i egzekucyjnym, wykonując wszystkie czynności w toku tych postępowań. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w obsłudze prawnej podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w szczególności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Doradza w sprawach związanych z wykonywaniem zawodu lekarza oraz zakładaniem podmiotów leczniczych. Zajmuje się także problematyką umów z Narodowym Funduszem Zdrowia i reprezentuje świadczeniodawców w sporach z publicznym płatnikiem. W 2006 roku ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Następnie odbyła aplikację radcowską w Kancelarii P.J. Sowisło & Topolewski i z wyróżnieniem zdała w 2010 roku egzamin radcowski. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu.

Sprawdź także

O kryzysie TK

Prezes NRA: jak można zażegnać kryzys w Trybunale Konstytucyjnym – wywiad Co jest głównym problemem …