Wysłuchanie dziecka staje się coraz istotniejszym elementem postępowania, dotyczącego małoletniego. W lutym 2024 znowelizowano kodeks postępowania cywilnego (art. 2161), który reguluje kwestie wysłuchania małoletniego. Ponadto 25 października 2024 zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 października 2024 r. w sprawie sposobu przygotowania i przeprowadzenia wysłuchania dziecka oraz warunków, jakim mają odpowiadać pomieszczenia przeznaczone do przeprowadzania takich wysłuchań (Dz.U. 2024 r. poz. 1579).
Rozporządzenie to to nakłada na sędziów obowiązek przesłania dziecku wraz z zaproszeniem na wysłuchanie informacji spełniającej określone kryteria merytoryczne oraz formalne. Rozporządzenie nie określa wzoru takiej informacji. W oparciu o dotychczasowe doświadczenia Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA oraz Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce wiemy, jak ważne jest stosowanie wspólnego, rozpoznawalnego a zarazem poprawnego wzoru dokumentu sądowego.
Zespół składający się z przedstawicieli obu stowarzyszeń oraz ekspertów zewnętrznych opracował propozycje wzorów informacji o wysłuchaniu. Proponujemy dwa warianty – jeden skierowany do dzieci, w swobodniejszej formie graficznej oraz jeden skierowany do młodzieży, bardziej stonowany w formie. Oba warianty zawierają tę samą treść. Uwzględniliśmy wymogi Kodeksu Postępowania Cywilnego oraz nowego Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. Wzory informacji o wysłuchaniu zostały opracowane przez:
- sędziów z sądów rejonowych i okręgowych, z wieloletnim doświadczeniem w sprawach rodzinnych,
- ekspertów zewnętrznych w zakresie psychologii oraz prostej komunikacji.
Końcowe dokumenty zostały skonsultowane z najważniejszymi ekspertami, czyli dziećmi!
Z radością dzielimy się z wszystkimi zainteresowanymi rezultatem naszej pracy. Dokument swobodnie może być wykorzystywany w każdym polskim sądzie, w którym realizowane są wysłuchania. Jednocześnie może być przydatny dla rodziców, pełnomocników oraz w ramach systemu nieodpłatnej pomocy prawnej. Niemniej poza sądami dokument może być dystrybuowany wyłącznie na zasadach licencji Uznanie autorstwa Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 4.0 Polska CC BY-NC-ND 4.0. Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu (jakim jest informacja o wysłuchaniu) jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nietworzenia utworów zależnych). Dlatego dla polskich sądów udostępniamy wersję bez logotypów oraz bez opisu licencji, a dla pozostałych interesariuszy wymiaru sprawiedliwości udostępniamy wzory z informacją o organizacjach udostępniających i z informacją o rodzaju licencji