Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Jak wygrać w „ziobrolotka”

Jak wygrać w „ziobrolotka”

Odciski palców Ziobry na kulach do głosowania. Tak senator Krzysztof Brejza opisał system losowania sędziów. Został on „stworzony po to, żeby w sprawach politycznych to on (czyli Zbigniew Ziobro – przyp. red.) miał wpływ na wybór” sędziów.

Sposób losowania spraw w Systemie Losowego Przydziału Spraw (SLPS) zbadała Najwyższa Izba Kontroli. A przykłady działania algorytmu, zachwalanego przez ministra sprawiedliwości, podaje senator Brejza: „Jak działa „ziobrolotek”, w jaki sposób tzw. losowanie się przeprowadza, widać na przykładzie spraw, w którym pojawia się nazwisko Brejza, zarówno dotyczy to mnie, jak i mojego ojca”.

„Trzy razy pod rząd „ziobrolotek” wylosował mi w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku tego samego sędziego. To sędzia z neoKRS, który z nadania Ziobry zasiada w komisjach branżowych” – mówi Krzysztof Brejza Wyborczej. Czwarty raz ten sam sędzia był „wylosowany” w sprawie jego ojca. Wtedy trzyosobowy skład sędziów losowano spośród… trzech sędziów.

„Sprawa wygrana w pierwszej instancji idzie do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Tam losują trzech sędziów, ale spośród listy zawierającej trzy nazwiska i w drugiej instancji sprawa przegrana. To jak losowanie szóstki w Lotto z sześciu kul. Na tym polega ten sędziowski „ziobrolotek”” – stwierdza senator.

Wszystkie te zarzuty potwierdza raport NIK. Wg autorów raportu stworzone przez Ziobrę struktury organizacyjne i procedury nie zapewniały skutecznej i terminowej realizacji przedsięwzięć.

Systemowi SLPS kontrolerzy zarzucają m.in. nieopracowanie dokumentacji technicznej potrzebnej do utrzymania systemu, brak rzetelnych testów odbiorczych, półtoraroczne opóźnienie w przeprowadzaniu testów bezpieczeństwa systemu oraz w zakresie opracowania procedury zgłoszeń użytkowników. Z raportu wynika, że nie osiągnięto zakładanych, kluczowych celów SLPS jeśli chodzi o transparentność losowania i rozliczalność operacji wykonywanych w systemie.
Ratujmy Koduj24.pl – Zrzutka.pl

„Raport NIK nic nie zmieni, bo Ziobro tego systemu nie zmieni. Może nim ręcznie sterować i w sprawach politycznych dokonać wyboru właściwych dla siebie sędziów” – podsumował senator Krzysztof Brejza.

Źródło: koduj24.pl

Sprawdź także

Zagłuszony protest

Kataryna: Władza hoduje regularne bojówki. Zagłuszanie za pomocą sprzętu nagłaśniającego, kupionego tituszkom Bąkiewicza przez władzę, …