Kiedy powstaną akty prawne ws. środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej. Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do MZ
- 31 grudnia 2024 r. kończy się program pilotażowy. Zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia centra zdrowia psychicznego mają funkcjonować w całej Polsce od 1 lipca 2025 r.
- Tymczasem nadal nie ma projektów najistotniejszych aktów prawnych, które pozwolą na wprowadzenie środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej
- Rzecznik Praw Obywatelskich pisze w tej sprawie do minister zdrowia Izabeli Leszczyny
RPO zapoznał się z listem dr. Marka Balickiego oraz prof. dr. hab. Andrzeja Cechnickiego do Pani Minister w sprawie realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz reformy opieki psychiatrycznej dla dorosłych. – Z przykrością muszę stwierdzić, że potwierdza on również moje obawy – napisał Marcin Wiącek.
31 grudnia 2024 r. kończy się program pilotażowy. Zgodnie z zapowiedziami resortu od 1 lipca 2025 r. centra zdrowia psychicznego mają funkcjonować w całej Polsce. Tymczasem nadal nie ma projektów najistotniejszych aktów prawnych, które pozwolą na wprowadzenie środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej, w tym zwłaszcza nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego i rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego w centrach zdrowia psychicznego.
Rzecznik prosi zatem Panią Minister o przekazanie harmonogramu prac planowanych działań w zakresie wdrożenia środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej. Pyta także, czy rozważa się możliwość powołania zespołu ds. reformy psychiatrycznej osób dorosłych, który wspierałby centra zdrowia psychicznego w miejsce zlikwidowanego Biuro ds. Pilotażu.