Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / Jeden pogrzeb, dwie relacje

Jeden pogrzeb, dwie relacje

Na pogrzebie Pawła Adamowicza głos zabrał dominikanin ojciec Ludwik Wiśniewski. Honorowy obywatel Gdańska zaapelował, że należy skończyć z nienawiścią. Dodał, że osoby, które budują swoje kariery na kłamstwie nie mogą w Polsce pełnić wysokich funkcji. Na słowa zareagowano aplauzem.

© Fot. Gdansk.pl Ojciec Ludwik Wiśniewski pożegnał Pawła Adamowicza

Dominikanin przypomniał, że Gdańsk zawsze był miejscem, skąd płyną krzyk o wolność. Jestem przekonany, że Paweł Adamowicz chce, bym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, nienawistnym językiem, z pogardą, z bezpodstawnym oskarżaniem innych. Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę – powiedział w sobotę dominikanin o. Ludwik Wiśniewski.
Przypomniał zebranym, że Paweł Adamowicz wielokrotnie nazywał Gdańsk miastem wolności i solidarności. Dodał, że „cała Polska czeka teraz na to, aby z Gdańska wyszło przesłanie, które dotrze do każdego Polaka i które przywróci moralną równowagę”.
Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju i będziemy odtąd tego przestrzegać – skończył dominikanin.
Słowa ojca Wiśniewskiego wstrząsnęły i poruszyły zebranych. W Bazylice Mariackiej rozległy się długie brawa, wiele osób wstało. Widzowie TVP Info nie mieli okazji ich usłyszeć, ponieważ kamera pokazała obrazy tłumów na zewnątrz bazyliki.
Widzowie TVP Info nie obejrzeli także przekazywania sobie Znaku Pokoju w wykonaniu Donalda Tuska, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego z małżonkami oraz innych prominentnych obywateli RP. TVP Info  za to kiedy tylko mogła pokazywała twarz PAD-a i premiera pisowskiego rządu Mateuszka Kłamczuszka Morawieckiego, inni pierwsi prezesi polskich rządów dla telewizji TVP Info nie istnieli. Zamiast pokazywać kto uczestniczył w ceremonii, a pisowców było na lekarstwo, kiedy kamera niebezpiecznie zbliżała się do rzędów z członkami PO, telewidzowie mogli oglądać gdańskie zabytki, tłumy przed bazyliką albo kolejne odsłony zmiany Warty Honorowej Marynarki  Wojennej przed urną zamordowanego prezydenta. Czy zaniechanie to też mowa nienawiści? Relacja telewizyjna na stronie gdansk.pl była wolna od jakichkolwiek uprzedzeń i manipulacji.

Na domiar złego TVP Info na tzw. „pasku” wciąż pokazywała komunikat iż Ziobro dysponuje dowodem planowania przez Stefana W. spektakularnego czynu w Warszawie. W polskim prawie sam zamiar  jakiejkolwiek zbrodni nie jest ( na razie) karalny. Bo jak karać myśli niewypowiedziane?

Uszanuję wolę Pani Magdy Adamowicz i nie skomentuję wystąpień hierarchów Kościoła  podczas mszy i pogrzebu . Hipokryzja i zakłamanie to tylko eufemizmy. Za to Jej słowa i córki na długo utkwią w pamięci Ludzi Wrażliwych:

– Nadchodzi trudny czas, by się pozbierać, by na nowo uporządkować opustoszały nagle świat, odnaleźć się w nim, oswoić osierocone miejsce przy stole, biurko, przy którym ręcznie pisałeś swoją książkę i wszystkie myśli, pusty fotel. Pawle, wiem, że to będzie dla nas bardzo trudne. Bo jak odnaleźć się w świecie, kiedy już nie można ufnie przytulić się do twojego dużego ramienia, poczuć ciepła twoich dłoni, usłyszeć twojego dobrego głosu, wspomóc się twoim serdecznym słowem, radą, twoją troską. Musimy nauczyć się żyć bez ciebie powoli, krok po kroku, dzień po dniu. Chociaż jak można otrzeć łzy, skoro wciąż nowe napływają do oczu – powiedziała. Wskazywała, że „dzisiaj potrzebna jest nam cisza”. – Ale cisza nie może oznaczać milczenia, bo milczenie jest bliskie obojętności. Paweł nigdy nie był obojętny, nigdy nie był oportunistą. Dzisiaj wszyscy musimy zrobić rachunek sumienia, co robiliśmy, gdy obok nas działo się zło, niesprawiedliwość, niegodziwość, gdy padały złe słowa – podkreśliła M. Adamowicz.
Szanuję Pani wolę i nie będę milczeć, kiedy TVP Info kłamie zaniechaniem, czyli fałszowaniem prawdziwego przekazu z pogrzebu Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. W sobotę wszyscy byliśmy obywatelami Wolnego (od nienawiści) Miasta Gdańska.

Sprawdź także

768-lecie św. Ivo

W czerwcu 1347 papież Klemens VI ogłosił Iwa świętym. Patronuje Bretanii i prawnikom. Uznawany jest …