Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Jestem przerażony

Jestem przerażony

Ojciec Ludwik Wiśniewski – „Jestem przerażony tym, co się dzieje w Kościele. To, co dochodzi do nas, możemy potraktować jako klęskę lub jako dar. To, co przeżywamy i to, co mnie smuci traktuję jako dar, który ma nas pobudzić wszystkich. Ma spowodować, że ludzie wierzący, świeccy wezmą sprawy Kościoła w swoje ręce bardziej niż dotąd” – stwierdził o. Ludwik Wiśniewski. To jego odpowiedź na pytanie o reakcje hierarchów Kościoła na pedofilię wśród księży.

– „W każdym człowieku jest zło. Tacy jesteśmy. Oczywiście, przez wiele lat udawaliśmy i przykrywaliśmy zło w Kościele i to był faryzeizm. Musimy to zło wypalić, tak jak potrafimy” – dodał o. Wiśniewski. Powiedział, że on sam próbuje to robić poprzez zawstydzanie różnych duchownych, w tym także niektórych biskupów. – „Dlaczego to robię? Bo wydawało mi się, że może trzeba zawstydzić, żeby człowiek zobaczył, że źle czyni. Najgorszą mieszanką jest modlitwa z domieszką nienawiści” – podkreślił duchowny.

O. Wiśniewski był gościem II Festiwalu Literatury Faktu i Poezji „Dialog przeciw nienawiści” w Kielcach. W zorganizowanej przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego imprezie wzięli też udział m.in. Maja Komorowska, Olga Tokarczuk, Józef Hen, Adam Michnik, Henryk Wujec.

Przypomnijmy, że o. Wiśniewski na pogrzebie zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wygłosił wstrząsające kazanie. – „Trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych” – mówił wtedy.

Źródło: pl.aleteia.org

Sprawdź także

Godność sędziego

Prof. Ewa Łętowska: Nawet największy tyran nie przyzna się, że manipuluje prawem. Prof. Ewa Łętowska …