Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / „Jesteście sami”

„Jesteście sami”

Prezes Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa Kees Sterk : ?Jesteście sami? Te słowa zabrzmiały złowieszczo, ale precyzyjnie oddają obecną sytuacje Polski

na arenie europejskiej. ?Nikt więcej, żaden unijny kraj nie mówi, że Polska postępuje w zgodzie z zasadą praworządności. Nikt, jesteście sami? ? ocenił w wywiadzie dla TVN24 szef Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa Kees Sterk.
W poniedziałek Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zawiesiła członkostwo polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w organizacji. Po tej decyzji pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, że za Polską nie wstawił się żaden kraj. W piątek 21 września PiS?owska Krajowa Rada Sądownictwa zdecyduje, czy wystąpić z ENCJ.
W rozmowie w programie ?Czarno na białym? w TVN24 prezes ENCJ Kees Sterk powiedział, że zawieszenie KRS ?było bardzo smutną decyzją?, ale organizacja oceniła, że polska Krajowa Rada Sądownictwa jest obecnie ?zależna od władzy i ministerstwa sprawiedliwości?. Sterk oświadczył: Przyjeżdżałem do Polski w ostatnich trzech latach i widziałem, co tam się dzieje. Rozmawiałem też z wieloma ludźmi, więc nie miałem wątpliwości ? dodając przy tym, że żadne z państw zrzeszonych w ENCJ nie uznało, że to, co dzieje się w polskim sądownictwie ?jest zgodne z europejskimi wartościami?.
Polska jest osamotniona w tej sprawie. (…) Reformy w Polsce nie są zgodne z zasadą praworządności. Tylko oni tak twierdzą (przedstawiciele KRS ? red.). Nikt więcej, żaden unijny kraj nie mówi, że Polska postępuje w zgodzie z zasadą praworządności. Nikt, jesteście sami ? powiedział i odsłonił kulisy samego głosowania ws. polskiej KRS. Jak mówił, 100 głosów oddano za zawieszeniem KRS, a 6 przeciwko. ?I te głosy przeciwne oddała tylko Polska. Było też 8 głosów wstrzymujących. Wydaje mi się, że to było 6 głosów z Bułgarii i 2 z Węgier ? relacjonował Kees Sterk.
Źródło: TVN24, koduj24.pl

Sprawdź także

Europejski sędzia, to ja

Nie mam się czego wstydzić. Czuję się sędzią europejskim, znam orzeczenia trybunałów luksemburskiego i strasburskiego. …