Strona główna / Szczypta soli / Kapuś ważniejszy od terroru

Kapuś ważniejszy od terroru

PiS nie wdrożył Narodowego Planu Antyterrorystycznego. Wolał pracować nad inwigilacją…

PiS nie wdrożył Narodowego Planu Antyterrorystycznego. Wolał pracować na inwigilacją…

p 15 marca 2020 0

Co by było, gdyby pięć lat temu PiSowscy rządzący nie porzucili myśli o przygotowaniu państwa na konsekwencje zamachów terrorystycznych i wszelkich masowych zagrożeń – zastanawia się „Wyborcza”. Co by było, gdyby ówczesne MSWiA pod wodzą Mariusza Błaszczaka nie wolało skupić się na inwigilacji? – pyta.

Gdyby rodzący się wówczas program istniał, pomógłby dziś w walce z epidemią – tłumaczy dziennikowi insp. Wojciech Majer, były szef policyjnego Biura Operacji Antyterrorystycznych, zwolniony w lutym 2016 r. ze służby w ramach czystek prowadzonych w resorcie przez nową władzę.

W latach 2015-2019 kierował on Zespołem ds. Likwidacji Zagrożeń CRBN (chemicznych, biologicznych, radiacyjnych i nuklearnych). Teraz mówi, że nie byłoby dziś żadnych problemów ze zdobyciem sprzętu niezbędnego do walki z epidemią koronawirusa: masek, kombinezonów i środków ochrony.

Po prostu sięgnięto by do magazynów. Wyznaczone były cztery komendy Państwowej Straży Pożarnej, które miały nadzorować magazyny ze sprzętem, wyposażeniem szpitali polowych, specjalistycznymi ciągami do dekontaminacji (odkażania). Do uruchomienia miały być gotowe ośrodki kwarantanny osób poszkodowanych i zagrożonych. Wystarczyłoby nacisnąć przysłowiowy guzik i system zacząłby działać” – powiedział policjant w rozmowie z „Wyborczą”, dodając, że cały program miał być finansowany z pieniędzy UE.

Rząd PiS jednak nie wdrożył Narodowego Planu Antyterorystycznego. Zamiast tego, w 2016 r., Sejm przegłosował ustawę o działaniach antyterrorystycznych skupiającą się głównie na metodach inwigilacji” – pisze „Wyborcza”.

Dziennik zadał w tej sprawie wiele pytań MSWiA, lecz ministerstwo zasłania się tajnością: „W odniesieniu do koordynacji współpracy właściwych służb i instytucji w ramach polskiego systemu antyterrorystycznego działania realizowane przez MSWiA mają charakter niejawny. Niejawne jest również sprawozdanie końcowe z wdrażania Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019” – czytamy w ministerialnym piśmie.

„Wyborcza” zwraca ponadto uwagę, że dowodzenie działaniami antykryzysowymi to jeden z głównych obowiązków szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego o czym przypomniał niedawno jeden z liderów opozycji Grzegorz Schetyna w radiowej „Trójce”. „Oczekuję od ministra informacji o kryzysie związanym z koronawirusem. Szef MSWiA to osoba, która zarządza kryzysem, koordynuje funkcjonowanie samorządów na styku z administracją rządową i odpowiada za zachowanie służb” – powiedział Schetyna. Na razie odpowiedzi brak.

Źródło: Wyborcza

Sprawdź także

Bezzasadny pozew

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił w czwartek – jako bezzasadny- pozew kandydata do rady miasta …