Strona główna / Aktualności / Karać ostrzej czy łagodniej

Karać ostrzej czy łagodniej

Na stronie internetowej Prokuratury Generalnej można zapoznać się z wynikami debaty ?Karać ostrzej czy łagodniej? która odbyła się 29 listopada 2012 r. w Sejmie. W debacie uczestniczyło dziewięciu byłych ministrów sprawiedliwości III RP oraz urzędujący minister sprawiedliwości. W dyskusji brał udział także Prokurator Generalny ? Andrzej Seremet. Na spotkanie, odbywające się pod patronatem przewodniczącego Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka – Ryszarda Kalisza, przybyli: Aleksander Bentkowski, Andrzej Czuma, Zbigniew Ćwiąkalski, Jarosław Gowin, Jerzy Jaskiernia, Andrzej Kalwas, Leszek Kubicki, Grzegorz Kurczuk, Krzysztof Kwiatkowski i Marek Sadowski.
W trakcie spotkania, jego uczestnicy, starali się znaleźć odpowiedź na pytanie czy karać ostrzej, czy łagodniej. Oto fragmenty wypowiedzi Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, który w czasie debaty na temat karania stwierdził m.in.:
(…) Myślę, że temat dzisiejszego spotkania panów ministrów, tj. karać surowiej czy karać łagodniej, jest rzeczywiście alternatywną nieco fałszywą. Słusznie pan minister Kwiatkowski zwrócił na to uwagę. Ale tak naprawdę dyskusja panów i pewnie także dyskusja z udziałem słuchaczy, będzie toczyć się w nieco szerszych aspektach. Tego rodzaju spotkania i dyskusje są czymś, czego oczekuje prokurator generalny i prokuratura. Jest to coś, z czym ja osobiście spotykam się niestety dość rzadko, bo częściej otrzymuje zaproszenia na debatę dotyczącą konkretnej sprawy. Tymczasem, to co naprawdę powinno być ważne dla wszystkich stosujących prawo, czy też wszystkich, którzy mają coś do powiedzenia na ten temat, są kwestie ustrojowe, zasadnicze, uniwersalne, nie zaś te, które odnoszą się do konkretnej sprawy. Chociaż wiem, że czasami przez pryzmat jednego przypadku można dojść do wniosków uniwersalnych. Więcej na stronie internetowej Prokuratury Generalnej.

Sprawdź także

Bezprawność neoKRS

NeoKRS łamie europejskie standardy. Europejski Instytut Prawa ELI o konieczności zapewnienia niezależności rad sądownictwa od …