Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Kary za strefy anty-KGBT

Kary za strefy anty-KGBT

Komisarz UE ds. równości Helena Dalli (na zdjęciu) poinformowała, że sześć polskich gmin, w których przyjęto uchwały o „strefach wolnych od LGBT”, nie dostanie europejskich funduszy na partnerstwo miast. Przez homofobię i łamanie unijnych wartości Polska traci pieniądze z budżetu UE
Ten tekst powstał dzięki wpłatom ponad 5000 regularnych Darczyńców OKO.press. Dołącz i wykup Abonament na wolność słowa. SPRAWDŹ > >

„Wartości UE muszą być szanowane przez pańtwa członkowskie i ich rządy. Z tego powodu sześć wniosków o partnerstwo miast dotyczących polskich władz, które przyjęły uchwały o »strefach wolnych od LGBT« czy »prawach rodzin« zostało odrzuconych” – napisała na Twitterze we wtorek, 28 lipca po południu, unijna komisarz ds. równości Helena Dalli.

Wpis na Twitterze Heleny Dalli, unijnej komisarz ds. równości

Jej wpis wkrótce potem podał dalej komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. „Żadna dyskryminacja nie może być w UE tolerowana. Wartości Unii muszą być podtrzymywane we wszystkich programach finansowanych przez UE, w tym w partnerstwie miast” – napisał.

Unia Europejska koordynuje partnerstwo pomiędzy miastami od 1989 roku. Obecnie pieczę sprawuje Komisja Europejska (a dokładniej jej Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego) w ramach programu finansowania „Europa dla Obywateli”.

Rocznie UE wydaje na partnerstwo miast ok. 4 mln euro, przy czym średnia wysokość grantu to ok. 16 tys. euro (maksymalnie 25 tys.). Miasta, które są oficjalnymi partnerami, mogą z nich korzystać, by np. organizować wzajemne zwiedzanie zabytków, instytucji kultury, spotkania, debaty, rozgrywki sportowe czy festiwale.

Np. małopolski Stary Sącz w 2019 roku w ramach programu otrzymał 10 tys. euro na organizację Jarmarku Rzemiosła, w którym udział wzięli zagraniczni goście z partnerskich miast na Wegrzech i Słowacji.

Takich imprez nie zorganizują już jednak – przynajmniej za europejskie pieniądze – władze sześciu polskich miast i gmin, które ogłosiły na swoim terenie »strefy wolne od LGBT«.

Komisja ogłosiła dziś wyniki pierwszej tury konkursu za 2020 rok. Wśród 147 wygranych znalazło się tylko osiem polskich projektów. To te zgłoszone m.in. przez gminę Zator (grant w wysokości 10 tys. euro), miasto Opole (12 tys.), gminę Iwkowa (10 tys.) czy gminę Września (5 tys.).

Które miasta musiały pożegnać się z szansą na dodatkowe pieniądze? Tej informacji Komisja nie upubliczniła. Mapa homofobicznych uchwał dostępna jest na stronie atlasnienawisci.pl.

Decyzja o odmowie przyznania polskim gminom funduszy z budżetu to pierwsze namacalne, finansowe konsekwencje kontrowersyjnych uchwał.

Więcej na oko.press.pl

Sprawdź także

Ścigają prokuratora

Przekroczenie uprawnień, fałszowanie dokumentów, groźby. Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w sprawie prokuratora Maludego Artur Maludy(Fot. …