Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Kawalerowie Maltańscy dla ubogich

Kawalerowie Maltańscy dla ubogich

Zapraszamy na Maltański Koncert Charytatywny Gwiazdka przed Gwiazdką.

W piątek, 17 grudnia w Auli Uniwersyteckiej przy ul. Wieniawskiego w Poznaniu Związek Polskich Kawalerów Maltańskich ? jeden z najstarszych zakonów na świecie ? organizuje Maltański Koncert Charytatywny Gwiazda przed Gwiazdką.
Dochód z tego wydarzenia zostanie w całości przekazany na rozbudowę Specjalistycznej Przychodni Onkologicznej. Świąteczny koncert już po raz kolejny organizowany jest we współpracy z Filharmonią Poznańską. Podczas tego uroczystego wydarzenia usłyszymy koncert skrzypcowy D-dur i symfonię A-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz koncert skrzypcowy D-dur Ludwiga van Beethovena w wykonaniu skrzypka Juliana Rachlina oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Całkowity dochód z tego wydarzenia zostanie przekazany na remont i rozbudowę Przychodni Onkologicznej Pomoc Maltańska, którą prowadzą Kawalerowie Maltańscy.
? Takie miejsca, jak nasza przychodnia, to często jedyna szansa dla najuboższych, aby skonsultować się bez skierowania z lekarzem specjalistą ? mówi Dyrektor Zarządu Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich Jerzy Baehr. ? Coraz większe zainteresowanie naszą działalnością sprawiło, że obecne pomieszczenia stały się za ciasne. Stąd pilna potrzeba budowy nowego budynku ? dodaje. Przychodnia Onkologiczna Pomoc Maltańska powstała w miejscu nawiązującym do wiekowych tradycji zakonu. Została utworzona na terenie historycznej Komandorii, gdzie ponad 800 lat temu zaczęła kiełkować idea maltańska. ? Chcemy dalej wypełniać swoje przesłanie w myśl dewizy ?Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum? czyli ?Obrona wiary oraz służba ubogim i cierpiącym? ? mówi Jerzy Baehr. ? Jednak aby robić to w godnych i spełniających wszelkie normy warunkach, potrzebujemy zaangażowania i wsparcia innych. Dlatego zorganizowaliśmy ten Bożonarodzeniowy Koncert ? dodaje.
Placówka Pomoc Maltańska działa od 1993 roku. Prowadzi swoją działalność charytatywnie, udzielając pomocy ponad 5 tys. pacjentów rocznie. Wszystkie badania i porady udzielane są bezpłatnie a personel pracuje na zasadach wolontariatu.
***
Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, należy do Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego z Rodos i Malty. Związek wywodzi swój rodowód z zakonów rycerskich powstałych na fali XII-wiecznych krucjat. Odegrał znaczącą rolę w historii Europy, głównie ze względu na swój potencjał militarny i znakomitą flotę. Zakon uznawany jest przez szereg państw za podmiot prawa międzynarodowego. Zakon jest stroną umów międzynarodowych, utrzymuje stosunki dyplomatyczne, bierze udział w konferencjach międzynarodowych, działa w różnych organizacjach jako obserwator. Zakonnicy pojawili się w Poznaniu w 1187 roku za sprawą księcia Mieszka III Starego oraz biskupa poznańskiego Radwana. Wówczas powierzono ich opiece szpital ? przytulisko przy kościele p.w. Św. Michała Archanioła. Z czasem uzyskał on nazwę Św. Jana Jerozolimskiego ? patrona zakonników. Tradycja przynależności do tego Zakonu przetrwała do dziś w wielu rodach szlacheckich i stanowi tytuł honorowy. Do Związku Polskich Kawalerów Maltańskich należy obecnie około 150 osób.

Sprawdź także

Prof. M. Wiącek nowym RPO

Prof. Marcin Wiącek pełni już funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich VIII kadencji Prof. Marcin Wiącek został …