Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe

KE: Chaos Prawny w Polsce

Jourova odpowiada Ziobrze. „Nie chcemy rozpoczynać wojny z Polską”

– W Polsce zwiększyła się zależność sędziów od polityków, powstał dualizm prawny, wiele decyzji jest kwestionowanych. To totalny chaos – ocenia wiceszefowa KE Vera Jourova w rozmowie z polskimi mediami. Unijna komisarz zabrała też głos ws. reform planowanych przez ministra Zbigniewa Ziobrę.

Vera Jourova odpowiada Zbigniewowi Ziobrze ws. praworządności w Polsce

Vera Jourova odpowiada Zbigniewowi Ziobrze ws. praworządności w Polsce Źródło: East News, fot: Reuters Pool

– W Komisji Europejskiej reprezentujemy kwestie wartości. Siłą rzeczy kwestia rządów prawa jest dla nas bardzo ważna, emocjonalna i skomplikowana w tym samym czasie. Nigdy nie mówię, że to problem między Unią a Polską, ale między Unią a polskim parlamentem, bo to nie są te same rzeczy – zaznaczyła wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova na zamkniętym spotkaniu z polskimi dziennikarzami. Na miejscu był reporter Wirtualnej Polski Marcin Makowski.

Vera Jourova o praworządności w Polsce. Mówi o wyroku TSUE

– Pytanie, czy polski rząd ma zamiar respektować wyroki TSUE, a jeśli tak, to w jaki sposób i kiedy? Dlaczego uznajemy tę sprawę za priorytetową? Ponieważ polscy sędziowie to również sędziowie UE i mają prawo składać zapytania do TSUE. W ten sposób jesteśmy w stanie funkcjonować jako wspólnota i wspólny rynek – dodała członkini KE.

Jak dodała Jourova, Polska chciała wstąpić do bloku państw Zachodnich, również ze względu na ich wartości. – Bez respektowania wyroków TSUE nie jesteśmy w stanie zapewnić wszystkim członkom Unii tych samych reguł gry – zaznaczyła.

Kolejna odsłona afery wokół Łukasza Mejzy. Poseł KO wzburzony

– Jakie są moje motywacje, aby zajmować się tymi sprawami? Rząd Czech jest mocno eurosceptyczny, wiele osób myśli u nas, że Unia jest zła, ale ja wierzę, że wartości Unii – jeden zestaw reguł i równość wewnątrz Wspólnoty – jest nam potrzebna – mówiła Vera Jourova.

Jourova o Ziobrze. Mówi, o „totalnym chaosie”

Członkini KE podkreśliła, że dorastała w systemie komunistycznym. – Moi rodzice byli represjonowali. Doświadczyłam na własnej skórze, jak działa upolitycznienie wymiary sprawiedliwości. Byłam niesłusznie oskarżona w 2006 roku o korupcję odnośnie środków unijnych. Wiem, jak to wywróciło życie mojej rodziny. Dlatego interesuje się reformami ministra Zbigniewa Ziobro – tłumaczyła Jourova.

– Niestety w Polsce zwiększyła się zależność sędziów od polityków, powstał dualizm prawny, wiele decyzji jest kwestionowanych. To totalny chaos, który jest pogłębiany poprzez negowanie wyroków europejskich sądów. Zastanawiam się, ile osób musi jeszcze powiedzieć ministrowi Ziobro, że to, co robi, jest złe? – dodała wiceszefowa KE. https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?dnt=false&embedId=twitter-widget-0&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X2hvcml6b25fdHdlZXRfZW1iZWRfOTU1NSI6eyJidWNrZXQiOiJodGUiLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3NwYWNlX2NhcmQiOnsiYnVja2V0Ijoib2ZmIiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH19&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1465324347468488719&lang=pl&origin=https%3A%2F%2Fwiadomosci.wp.pl%2Fjourova-odpowiada-ziobrze-nie-chcemy-rozpoczynac-wojny-z-polska-6710051305990752a&sessionId=334ec7a20b9b118f883da817038d3d7cb9cfaf58&siteScreenName=wirtualnapolska&theme=light&widgetsVersion=f001879%3A1634581029404&width=550px

Polska samotną wyspą? Jourova: Nie chcemy zaczynać wojny

W opinii polityk KE nie ma po stronie polskiej realnego partnera do konstruktywnego dialogu. – Nie chcemy zaczynać wojny z Polską ani jej oczerniać, jest jeszcze przestrzeń na dialog, ale obserwujemy stopniowe demontowanie rządów prawa. Chcę silnej i aktywnej oraz konstruktywnej Polski – podkreśliła Jourova.

Więcej wp.pl

Sprawdź także

Trudny i pracowity rok AI

To był pracowity rok dla Amnesty International, który zaowocował pozytywnymi zmianami zachodzącymi na całym świecie. …