Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / KE: Rok Demokracji

KE: Rok Demokracji

Praworządność w Polsce, na Węgrzech i w Rumunii będzie wyzwaniem dla Unii Europejskiej w 2019 roku – oświadczył na konferencji prasowej w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen.
Tego dnia komisarze unijni spotkali się na pierwszym w bieżącym roku posiedzeniu. Dyskutowali m.in o wyzwaniach i możliwościach, jakie czekają UE w tym roku. Przebieg spotkania na konferencji prasowej relacjonował wiceszef KE Katainen.
Jak powiedział, takim wyznaniem będzie m.in. kwestia praworządności w niektórych krajach członkowskich.
– Wszyscy wiedzą o sytuacji w Polsce, na Węgrzech, także dzisiaj w Rumunii. To ważne sprawy. UE opiera się na solidnych wartościach. Jesteśmy obszarem, który opiera się na prawach człowieka, godności człowieka, na prawach podstawowych, zależy nam także na wolności prasy, wypowiedzi – mówił Katainen. Dodał, że jeśli ktoś podważa takie wartości, to jest to podważanie wartości fundamentalnych.
Polecamy: Holandia odmawia wydania Polsce aż 11 podejrzanych. Powód? Zagrożona niezależność sądów
Według wiceszefa KE wyzwaniem w 2019 roku będzie też dla UE kwestia Rosji ze względu na konflikt na Ukrainie i ingerencję w procesy demokratyczne, zaś największym wewnętrznym wyzwaniem będzie dla UE brexit

Sprawdź także

Ziobrystka na czele SN

Jak podała Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent RP Andrzej Duda podjął decyzje personalne dotyczące stanowisk …