Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / KE: Rok Demokracji

KE: Rok Demokracji

Praworządność w Polsce, na Węgrzech i w Rumunii będzie wyzwaniem dla Unii Europejskiej w 2019 roku – oświadczył na konferencji prasowej w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen.
Tego dnia komisarze unijni spotkali się na pierwszym w bieżącym roku posiedzeniu. Dyskutowali m.in o wyzwaniach i możliwościach, jakie czekają UE w tym roku. Przebieg spotkania na konferencji prasowej relacjonował wiceszef KE Katainen.
Jak powiedział, takim wyznaniem będzie m.in. kwestia praworządności w niektórych krajach członkowskich.
– Wszyscy wiedzą o sytuacji w Polsce, na Węgrzech, także dzisiaj w Rumunii. To ważne sprawy. UE opiera się na solidnych wartościach. Jesteśmy obszarem, który opiera się na prawach człowieka, godności człowieka, na prawach podstawowych, zależy nam także na wolności prasy, wypowiedzi – mówił Katainen. Dodał, że jeśli ktoś podważa takie wartości, to jest to podważanie wartości fundamentalnych.
Polecamy: Holandia odmawia wydania Polsce aż 11 podejrzanych. Powód? Zagrożona niezależność sądów
Według wiceszefa KE wyzwaniem w 2019 roku będzie też dla UE kwestia Rosji ze względu na konflikt na Ukrainie i ingerencję w procesy demokratyczne, zaś największym wewnętrznym wyzwaniem będzie dla UE brexit

Sprawdź także

PiSIzby SN, to nie sądy

Dwoje sędziów zostało pozbawionych prawa do rzetelnego procesu, bo orzeczenia w ich sprawach wydała Izba …