Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Kibice już na wolności

Kibice już na wolności

Półtora miesiąca temu była to czołowa informacja wszystkich mediów. Poznański sąd aresztował w lutym aż trzynastu kibiców Lecha, którzy organizowali i brali udział w tzw. ?ustawkach. Prokuratura ustaliła, iż działalność zatrzymanych osób nosi znamiona działania w strukturach zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu organizowanie i popełnianie przestępstw bójek. Podejrzani handlowali także narkotykami. Adwokaci Marta Olejarnik i Artur Tarnawski doprowadzili już do zwolnienia z aresztu 11 podejrzanych.

Zarzut kierowania zorganizowana grupą przestępczą przedstawiono wówczas m.in. Mirosławowi O. pseudonim Olaf, lat 28. „Olaf” był podejrzany o udział w 6 bójkach, które miały miejsce w okresie od września 2008 roku do października 2009 roku w okolicach m.in. miejscowości Graby, Koło, Miejska Górka, Kościerzyna i inne oraz o wprowadzenie do obrotu w 2006 roku w Poznaniu do obrotu znacznej ilości substancji psychotropowej.
Pozostałe zatrzymane wówczas 15 osób to mieszkańcy Poznania i okolic, w wieku od 20 do 30 lat : Łukasz D., Piotr G., Dariusz K., Przemysław L., Mateusz M., Michał M., Mirosław O., Tomasz P., Przemysław S., Filip S., Dawid Ś., Piotr Ż., Przemysław Ż., Jędrzej M., Filip M., Michał R. Wyżej wymienionym zarzucono działanie w zorganizowanej rupie przestępczej, udział w bójkach, 2 osobom przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Jak się okazuje z trzynastu aresztowanych osób, w areszcie tymczasowym pozostają tylko dwie osoby. Pozostałe, w tym ?Olaf? są już na wolności. Adwokaci Marta Olejarnik i Artur Tarnawski mówią, że sąd odwoławczy uwzględnił nieomal w całości wszystkie ich wnioski. Trybunał tylko w stosunku do dwóch osób nie znalazł przesłanek, aby opuściły one areszt, ale dał też do zrozumienia, że szybko najsurowszy środek zapobiegawczy powinna uchylić sama prokuratura. Śledczy kótko oświadczają iż w sprawie toczy się postępowanie karne. Obrońcy ze spokojem czekają na akt oskarżenia. – Zarzut posiadania i handlu narkotykami – mówi adwokat Marta Olejarnik- w zasadzie nie potwierdził się. Są to pomówienia sprzed dwóch lat, w której to sprawie toczy się postępowanie karne. Sąd uchylając areszty stwierdził, że wątek narkotyków połączono z ?ustawkami?, aby sprawie nadać medialny wydźwięk. Ze spokojem na akt oskarżenia czeka również adwokat Artur Tarnawski, który, przypomnijmy, dowodzi, że wzajemna i dobrowolna zgoda ( taka swoista umowa) na udział w bójce nie jest czynem kryminalnym. To też była jedna z przesłanek uchylenia aresztów wobec podejrzanych. .

Sprawdź także

Migranci pozwali rząd RP

Skarga migrantów zawróconych do linii granicy. Opinia Rzecznika dla ETPC. Sprawę zbada Wielka Izba Trybunału …