Strona główna / Listy / Kolacja jak proces

Kolacja jak proces

Starcia dwóch racji, konfrontacja dwóch autorytetów, rozmaita interpretacja tego samego zjawiska, gorycz intelektualnej porażki, to codzienność każdej rozprawy sądowej. Sublimacją tych zjawiska jest spektakl ?Kolacja na cztery ręce? który prezentuje Scena na Piętrze. KOLACJA NA CZTERY RĘCE o komedia Paula Barza. Występują: Przemysław Stippa ? Jerzy Fryderyk Händel Leszek Zduń ? Jan Sebastian Bach Rafał Odrobina ? Jan Krzysztof Schmidt (fortepian).
Znakomita sztuka teatralna autorstwa niemieckiego pisarza, publicysty, historyka kultury i muzykologa, Paula Barza. Komedia przedstawia zdarzenie fikcyjne ? spotkanie dwóch najwybitniejszych kompozytorów baroku: Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Händla. W rzeczywistości muzycy nigdy się nie spotkali i to pomimo licznych prób nawiązania kontaktu, czynionych przez Bacha. Nad organizacją tytułowej kolacji w Hotelu Turyńskim w Lipsku czuwa Jan Krzysztof Schmidt, lokaj Händla, kopista jego nut i niespełniony kompozytor.Konfrontacja dwóch genialnych twórców ukazuje, jak bardzo różnią się ich niezwykłe osobowości. Kolacja, rozpoczęta kurtuazyjną wymianą grzeczności, stopniowo przeradza się w dyskusję nad znaczeniem sztuki i pozycją artysty. Coraz ostrzejsza wymiana zdań stopniowo ujawnia tajemnice, skrywane przez obu mężczyzn. Pojedynki na słowa i… utwory muzyczne podgrzewają atmosferę spotkania. Sytuację zaostrza dodatkowo zachowanie Schmidta. Krnąbrny i milczący lokaj nie kryje swoich sympatii do Bacha i ostentacyjnie podkreśla wyższość sztuki przybyłego gościa nad dokonaniami swego pracodawcy. Czy narastający konflikt zostanie zażegnany i między muzykami dojdzie do pojednania?W spektaklu rozbrzmiewa muzyka obu kompozytorów. W odróżnieniu od dotychczasowych realizacji sztuki, wszystkie dzieła muzyczne wykonywane są na żywo, a to za sprawą powierzenia roli Schmidta pianiście. Rozwiązanie to pozwala uniknąć zwyczajowej imitacji gry na instrumencie i sprawia, że spektakl ? łącząc elementy sztuki teatralnej i koncertu ? niezwykle zyskuje na atrakcyjności.
Spektakl odbędzie się 2.04.201 r2. o godz.19:00. Rezerwacja : (61) 855 26 81,852 09 95,602 310 699. Ceny biletów: 70 zł,50 zł i 35 z.ł Szanowni Widzowie proszeni są o odbiór biletów na 3 dni robocze przed spektaklem.Za bilety można płacić najpóźniej na 3 dni robocze przed spektaklem także przelewem: 96 124 0 1763 1111 0000 1812 7281 (w tytule przelewu prosimy wpisać imię i nazwisko osoby, na którą jest dokonana rezerwacja oraz datę spektaklu) SZYBKA DECYZJA UMOŻLIWIA WYBóR MIEJSC. Po spektaklu spotkanie z aktorami przy lampce wina.

Sprawdź także

Letnie praktyki u RPO

Rusza nabór na studenckie praktyki wakacyjne w Biurze RPO Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zaprasza studentów …