Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Kolejna sprawa z Terespola w Strasburgu

Kolejna sprawa z Terespola w Strasburgu

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował polskiemu rządowi sprawę Syryjczyków, którym Straż Graniczna niezgodnie z prawem uniemożliwiła złożenie wniosku o objęcie ochroną międzynarodową. 20 lipca 2017 r. na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Terespolu stawiło się troje Syryjczyków (dwaj bracia i żona jednego z nich) i prosili oudzielenie im w Polsce ochrony międzynarodowej. Ze względu na trwającą w Syrii wojnę domową i otrzymanie wezwania do syryjskiej armii nie mogli oni bezpiecznie powrócić do kraju. Nie mogli także pozostać na Białorusi, ponieważ ich wizy studenckie utraciły ważność i groziła im deportacja.
WNIOSEK DO ETPC
W związku z tym, że uchodźcy już dwukrotnie wcześniej stawiali się na przejściu granicznym i próbowali bezskutecznie złożyć wniosek o udzielenie im ochrony i za każdym razem otrzymali odmowę wjazdu do Polski, tym razem zwrócili się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z wnioskiem o wydanie zarządzenia tymczasowego. Przy pomocy prawników HFPC wnieśli do Trybunału prośbę o zobowiązanie polskich władz do przyjęcia od nich wniosku i przekazania go do rozpoznania kompetentnemu organowi administracji ? w tym przypadku Urzędowi do Spraw Cudzoziemców. Trybunał przychylił się do złożonego wniosku i zakazał odesłania wnioskodawców na Białoruś. Jednak wbrew tym zarządzeniom Syryjczycy nie zostali dopuszczeni do procedury uchodźczej ani tego, ani następnego dnia. Zamiast tego zostali odesłani przez polską Straż Graniczną na Białoruś.
ODSYŁANIE UCHODŹCóW Z POLSKICH GRANIC
Działania te wpisują się w szerszą praktykę, obserwowaną przez organizacje społeczne już od dłuższego czasu, polegającą na bezprawnym odsyłaniu uchodźców z polskich granic (o tym problemie pisaliśmy już wcześniej). Prawnicy HFPC przygotowali w powyższej sprawie skargę do ETPC. W skardze zarzucili polskim władzom m.in. naruszenie art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje odsyłania cudzoziemców do państw, gdzie może im grozić niebezpieczeństwo oraz art. 4 Protokołu 4 do Konwencji, zakazującego zbiorowego wydalania cudzoziemców. 7 września 2017 r. skarga została zakomunikowana polskiemu rządowi, który został zobowiązany do przedstawienia pisemnych wyjaśnień do 20 października 2017 r. Opis sprawy znajduje się w internetowej bazie orzecznictwa Trybunału.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …