Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Kołobrzeg czy Poznań

Kołobrzeg czy Poznań

Adwokat Mariusz Paplaczyk, przewodniczący Zrzeszenia Prawników Polskich mówi o tym, czy Poznań będzie stolicą prawa. – Od 12 do 14 kwietnia w Kołobrzegu odbędzie się konferencja szkoleniowa organizowana przez ZPP, z zapowiedzi wynika zresztą, że bardzo ciekawa. Nie są to jeszcze Ogólnopolskie Dni Prawnicze, ale Kołobrzeg już drugi raz organizuje liczące się spotkanie prawników.
– Mówiąc o dniach prawniczych trzeba pamiętać że w celu jej wypromowania, należy się doskonale przygotować. W piątek 17 lutego w warszawie spotyka się Rada programowa ZPP na której ustalimy jaki będzie Program Ogólnopolskich Dni Prawniczych, które chcemy zorganizować w 2013 roku. Wybitni prawnicy dają gwarancje, że wybrana tematyka spowoduje, że będzie to znaczący wkład w zmianę jakości polskiego prawa. Chcemy pomówić o dwóch wielkich nowych kodyfikacjach ? karnej i cywilnej. Zbagatelizowaliśmy Internet i trzeba o tym mówić, o procesie cyfryzacji oraz o wciąż narastającym problemie biegłych. Tego nie da sie zrobić z dnia na dzień, a chcemy aby te Ogólnopolskie Dni Prawnicze odbiły się naprawdę szerokim echem.
– A gdzie te Dni się odbędą? W Poznaniu, jak to Pan obiecał dwa lata temu, czy jednak w Kołobrzegu?
– Chcemy, aby to był Poznań. Nikt jednak w Poznaniu nie chce nam podać pomocnej dłoni. Owszem, odczuwam ze strony Międzynarodowych Targów Poznańskich wielką życzliwość, ale zdaję sobie sprawę z ekonomicznych uwarunkowań MTP a ich propozycje cenowe nie są najtańsze, lecz trzeba to uszanować. Dni Prawnicze nie odbędą się jeżeli nie będzie sponsorów. Miasto Poznań skupia się na promowaniu sportu, z jakim skutkiem, nie będę komentować. Wiceprezydent Tomasz Kayser jest nawet życzliwie nastawiony do pomysłu i obiecał, że Dni Prawnice byłyby wpisane do Kalendarza poznańskich imprez, a nie do końca zrozumiał ideę Ogólnopolskich Dni Prawniczych. My się odwołujemy do zrodzonej tutaj pracy organicznej, zarzewia pozytywizmu i poznańskiej szkoły prawa. To dlatego Poznań powinien być stolica polskiego prawa i stałym organizatorem Ogólnopolskich Dni Prawniczych.
– Natomiast Kołobrzeg…..
– Po konferencji zorganizowanej w tym mieście rok temu prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek, pod którego patronatem odbyła się konferencja, oświadczył,że nieba przychyli ZPP, gdyby Kołobrzeg został na stałe organizatorem wszystkich konferencji organizowanych przez nasze zrzeszenie w tym i Ogólnopolskich Dni Prawniczych. I coś w tym chyba jest. ZPP musi się zastanowić, czy po wyczerpującej dyskusji nie byłby lepszy spacer kołobrzeska plażą, a nie obserwacja trykających się koziołków.
– A zatem Poznań nie będzie stolica prawa?
– Sądzę, że jednak będzie. Liczę na pomoc i wsparcie szefów poznańskich korporacji, dziekana radców prawnych dr Krystynę Babiak, adwokata Andrzeja Reichelta, dziekana adwokatów, dziekana wydziału prawa prof. Tomasza Sokołowskiego; szefa sądu apelacyjnego Krzysztofa Józefowicza, który doprowadził do Pierwszego Kongresu Prawników Wielkopolski. To z Poznania byli przecież moi wielcy poprzednicy Aleksander Ratajczak i Jacek Sobczak. Oni wytyczyli szlak i sądzę że ich nie zawiedziemy.

Sprawdź także

O zmianach w TK

Senacki projekt zmiany Konstytucji dotyczący Trybunału Konstytucyjnego. Opinia Marcina Wiącka Projektowana zmiana zmierza do wprowadzenia …