Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Komisja jest niezbędna

Komisja jest niezbędna

Adam Bodnar w Radio TOK FM rozmawiał o walce z pedofilią w Kościele: To już jest ten moment, gdzie musi wkroczyć państwo. Potrzebna jest komisja oświadczył. Trzeba pociągnąć do odpowiedzialności sprawców i osoby, które wiedziały o czynach pedofilii w Kościele, a nie zawiadamiały organów prokuratury – powiedział w TOK FM Adam Bodnar.
Wieczorem w czwartek Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie karnym związane m.in. z ostrzejszymi karami za przestępstwa pedofilii. Prowadzący Poranek TOK FM Jacek Żakowski dopytywał Rzecznika Praw Obywatelskich, czy jego zdaniem, nowe prawo skutecznie pomoże walczyć z pedofilią w polskim Kościele.

Jeśli chodzi o walkę z pedofilią, to trzeba pójść w innym kierunku – stwierdził Adam Bodnar. – Tu nie chodzi o nowelizację przepisów, które i tak będą miały zastosowanie do czynów popełnionych od momentu wejścia w życie nowelizacji. Tylko chodzi o rozliczenie tych czynów, które już zostały popełnione – dodał.

Żeby to zrobić, zdaniem RPO, „trzeba pociągnąć do odpowiedzialności sprawców i osoby, które wiedziały o tych czynach, a z różnych powodów nie zawiadamiały prokuratury”.
Bodnar o państwowej komisji ws. pedofilii w Kościele

Według Adama Bodnara to po stronie prokuratury leży obowiązek podejmowania działań, których celem jest wyjaśnienie przestępstw pedofilskich. – Ona ma wszelkie możliwe instrumenty, żeby sprawą się zająć – przekonywał gość TOK FM. – Natomiast powstaje pytanie, co zrobić z przypadkami, które się przedawniły i tu prokuratura nie będzie mogła prowadzić działań – mówił dalej.

Przypomnijmy, dziś przestępstwa pedofilii przedawniają się po 20 latach. Zgodnie z nowym prawem przyjętym przez PiS, o przedawnieniu nie będzie mowy jedynie w przypadku gwałtu na nieletnim.
Zdaniem RPO inną ważną sprawą jest konieczność dotarcia do archiwów Kościoła i dogłębne przeanalizowanie dokumentów, które się w nich znajdują. – Wydaje mi się, że w tym zakresie, takiego kompleksowego wyjaśnienia całego problemu, nie tylko konkretnych czynów, ale też ich krycia i zamiatania pod dywan, potrzebna byłaby komisja państwowa – ocenił.

Komisja, jak dodał, powinna zająć się problemem pedofilii w Kościele „badawczo i śledczo”. – Powinna mieć uprawnienia śledcze, ale nie na potrzeby show medialnego, tylko na potrzeby przeprowadzenia rzetelnego postępowania dowodowego – doprecyzował.Taki organ byłby w Polsce potrzebny. To już jest ten moment, gdzie musi wkroczyć państwo z całym swoim instrumentarium i sprawę wyjaśnić – podkreślił Adam Bodnar.
Całej rozmowy można wysłuchać Na TOK FM

Sprawdź także

PiS unieważnia ETPC

W środę Trybunał mgr Przyłębskiej ma wyłączyć Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wniosek Zbigniewa Ziobry jest …