Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Komisja Wenecka powraca

Komisja Wenecka powraca

Delegacja Komisji Weneckiej złoży wizytę w Polsce w dniach 24-26 października w ramach przygotowań do wydania opinii o nowelizacji ustawy o prokuraturze – poinformował w środę rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos. O wydanie opinii na temat tej ustawy przez organ doradczy Rady Europy poprosił w maju Komitet MonitoringuZgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.  
Program wizyty przedstawicieli Komisji Weneckiej w Polsce nie jest jeszcze sfinalizowany – zastrzegł rzecznik Kakawiatos. Opinia zostanie przyjęta na najbliższej sesji plenarnej KW w Wenecji w dniach 8-9 grudnia. Rozmowy z przedstawicielami najważniejszych instytucji   Procedura prac nad projektem opinii przewiduje przyjazd delegacji sprawozdawców na rozmowy z przedstawicielami wszystkich najważniejszych instytucji w kraju.
Po wizycie w Polsce sprawozdawcy sporządzą, każdy osobno, komentarz do ustawy. Następnie komentarze te zostaną połączone przez sekretariat KW w całość i ponownie przedstawione sprawozdawcom, by wyrazili zgodę na zebranie ich indywidualnych uwag w takim kształcie. Tak powstanie projekt opinii. Zostanie on później rozesłany do wszystkich członków Komisji Weneckiej oraz do rządów, które należą do KW, w tym do Warszawy. Na tym etapie rząd jest zapraszany do ewentualnego sporządzenia pisemnych uwag, jeśli uzna to za stosowne, a także do przysłania swego przedstawiciela do udziału w dyskusji na sesji w Wenecji. Wtedy podczas obrad plenarnych opinia zostaje przyjęta, a potem ogłoszona i opublikowana.
  Na mocy ustawy przygotowanej przez PiS, która weszła w życie w zeszłym roku, połączono stanowiska prokuratora generalnego oraz ministra sprawiedliwości. W miejsce Prokuratury Generalnej powstała Prokuratura Krajowa. Nowy urząd może prowadzić śledztwa w sprawach „o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym”. Likwidacja kadencyjności stanowisk funkcyjnych i kierowniczych   W ustawie zapowiedziano też powołanie osobnego Wydziału Spraw Wewnętrznych. Jego zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach „najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów”.
  Ustawa likwiduje kadencyjność stanowisk funkcyjnych i kierowniczych w prokuraturze. Ponadto skróceniu uległ okres pracy na poszczególnych poziomach prokuratury pozwalający na awans.   To będzie kolejna wizyta delegacji Komisji Weneckiej w Polsce. Wcześniej jej przedstawiciele po rozmowach w Warszawie wydali dwie opinie na temat nowelizacji ustaw o Trybunale Konstytucyjnym i o tzw. ustawie inwigilacyjnej.  
Przyjęcie drugiej opinii o TK w październiku 2016 roku odbyło się bez udziału w posiedzeniu w Wenecji delegacji polskiego rządu, który zbojkotował obrady, zarzucając KW stronniczość i nierzetelność.
Źróło: PAP, polsat.news.pl

Sprawdź także

Bunt sędziów w SN

30 sędziów Sądu Najwyższego złożyło dokument skierowany do I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. Orzekający …