Komisja Wenecka w SN

Przebywająca z oficjalna wizyta w Polsce delegacja Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo (Komisja Wenecka) spotkała się w dniach 9 i 10 stycznia z przedstawicielami Sądu Najwyższego.

W spotkaniach ze strony Sądu Najwyższego uczestniczyli Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Pani prof. Małgorzata Gersdorf, prezesi Sądu Najwyższego Pan Józef Iwulski, Pani Joanna Lemańska, Pan Stanisław Zabłocki i Pan Dariusz Zawistowski, a także sędziowie Sądu Najwyższego.

Delegacja przebywa w Polsce w związku pracami nad opinią w sprawie zmian w ustawach o sądownictwie przyjętych przez Sejm RP w dniu 20 grudnia 2019 r.

Dzisiejsze spotkanie (9.01) jest pierwszym z przedstawicielami Komisji, która będzie do jutra w Polsce. Dziś też Komisja spotka się z senatorami PiS, ale też w planach jest spotkanie z posłami w Sejmie, z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i być może innymi ekspertami – powiedział na konferencji prasowej Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Jak dowiedział się Onet, przewodniczący Komisji Weneckiej potwierdził, że otrzymał oficjalne zaproszenie na spotkanie również z ministerstwa sprawiedliwości.

Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przyjechała dziś do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. W związku z tym, że Senat ma zająć się nowelizacją ustaw sądowych na styczniowym posiedzeniu, KW postanowiła, że jej sprawozdawcy przygotują opinię na jej temat w trybie pilnym.

  • Spotkaliśmy się, by rozmawiać o ustawie, którą niektórzy nazywają „ustawą kagańcową”. Był to bardzo intensywny, szczegółowy dialog. W składzie Komisji są wybitni eksperci. Przypomnę, że ona została powołana po to, by młodym demokracjom pomagać w budowaniu demokratycznego społeczeństwa, w tym wymiaru sprawiedliwości. Komisja wydaje opinie, które nie są wiążące, ale my nadrabiamy tego, czego nie zrobił Sejm, czyli prowadzimy szerokie społeczne konsultacje w gronie krajowych i międzynarodowych ekspertów i te konsultacje będą prowadzone aż do obrad w Senacie – powiedział na konferencji prasowej Marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Jak dodał, to pierwsze spotkanie z przedstawicielami Komisji, ale nie ostatnie. – Komisja zostanie w Polsce do jutra. Dziś też jej członkowie spotkają się z senatorami PiS, ale też w planach jest spotkanie z posłami w Sejmie, z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, innymi ekspertami i może przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości – zrelacjonował Grodzki.

Dodał też, że „opinia Komisji będzie wydana w trybie pilnym i powinna dotrzeć do Polski w środę lub czwartek przyszłego tygodnia”.

Według informacji Onetu, przewodniczący Komisji Weneckiej potwierdził już, że otrzymał oficjalne zaproszenie na spotkanie również z ministerstwa sprawiedliwości.

W środę w Brukseli marszałek Grodzki spotkał się w sprawie m.in. nowelizacji ustaw sądowych z wiceszefową KE Vierą Yourovą oraz komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem.
MARSZAŁEK SEJMU NIE MA CZASU

Centrum Informacji Sejmu informuje, że ze względu na trwające posiedzenie Sejmu, poświęcone wielu ważnym projektom ustaw, w tym ustawie budżetowej państwa oraz zaplanowane liczne komisje sejmowe, organizacja spotkań Marszałka Sejmu z przedstawicielami Komisji Weneckiej nie będzie możliwa – czytamy w najnowszym komunikacie.

Przeszkodą w tym przypadku jest jednak termin spotkania. „Dokument trafił do Kancelarii Sejmu 8 stycznia w późnych godzinach popołudniowych, zaś spotkania miałyby się odbyć 9 stycznia. Informacja przekazana z kilkunastogodzinnym wyprzedzeniem, wobec powagi tematyki i rangi osób mających uczestniczyć w spotkaniu, wydaje się propozycją niefortunną” – tłumaczy w komunikacie kancelaria.

RZĄD TEŻ BOJKOTUJE KOMISJĘ WENECKĄ
Nie będzie spotkania przedstawicieli rządu z Komisją Wenecką; decyzja taka zapadła po konsultacji z premierem – poinformował w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Przyznał również, że KW zwróciła się z wnioskiem o takie spotkanie.

Czaputowicz pytany w radiowej Jedynce o wizytę przedstawicieli Komisji Weneckiej w Polsce i ewentualne spotkanie z przedstawicielami rządu – Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub Ministerstwa Sprawiedliwości – przyznał, że Komisja zwróciła się z prośbą o takie spotkanie do MSZ.

„Po konsultacji z premierem stwierdziliśmy, że nie będzie takich spotkań” – poinformował. „Komisja Wenecka reaguje na pytania i prośby o opinię państw, a kto może zgodnie z polską konstytucją takie prośby formułować?” – pytał Czaputowicz. Podkreślił, że „rząd polski nie zwracał się o taką opinię”.

„Pytanie dla Komisji, dla Senatu, jak interpretować to działanie Komisji Weneckiej. Na pewno nie jest to odpowiedź na prośbę, czy też wniosek rządu, dlatego rząd nie będzie rozmawiał z Komisją Wenecką” – mówił.

Czaputowicz podkreślił, że zgodnie ze statutem Komisji Weneckiej, to państwa zadają jej pytania. „Teraz można zadać pytanie czy jedna z instytucji państwowych, jaką jest Senat, to czy ona reprezentuje głos państwa. Ja od razu oświadczam dzisiaj: nie, to nie jest głos państwa. Ja nie kierowałem takiego wniosku” – mówił szef MSZ.
Opinia w trybie pilnym

Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, w czwartek i piątek przebywa w Warszawie na rozmowach w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych, którą w grudniu uchwalił Sejm. W związku z tym, że Senat ma zająć się nowelą na przyszłotygodniowym posiedzeniu, KW postanowiła, że jej sprawozdawcy przygotują opinię w trybie pilnym.

Nowelizacja wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za „działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”. Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

W środę w Brukseli marszałek Grodzki spotkał się w sprawie m.in. nowelizacji ustaw sądowych z wiceszefową KE Vierą Yourovą. W niedawnej rozmowie z PAP Grodzki oświadczył, że marszałek Senatu ma prawo do konsultacji z przyjaciółmi z Unii Europejskiej – odpowiedział w ten sposób na zarzut, że konsultując sprawę noweli ustawy sądowej z wiceszefową KE przenosi polskie spory za granicę.

Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy, jej opinie nie są wiążące, gdyż organ ten ma charakter doradczy i jego zadaniem jest pomaganie państwom w rozwijaniu demokracji.

Sprawdź także

Wciąż przegrywamy w ETPC

Na łamach portalu monitorkonstytucyjny.ue można zapoznać ze sprawami rozpatrywanymi przez ETPC w Strasburgu przeciwko Polsce …