Spotkanie Zastępcy Prokuratora Generalnego Jacka Bilewicza z delegacją Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo (tzw. Komisja Wenecka) w sprawie projektu ustawy wprowadzającej rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego
Na zaproszenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara przebywa w Polsce delegacja Komisji Weneckiej. Wizyta ta związana jest z przygotowanym projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo o prokuraturze oraz innych ustaw, wprowadzającej rozdział funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.
Dzisiaj w Prokuraturze Krajowej odbyło się spotkanie członków delegacji Komisji z Kierownictwem Prokuratury Krajowej i prokuratorami członkami Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, współautorami projektu nowelizacji.
Komisję Wenecką reprezentowali Wiceprzewodniczący Marta Cartabia i Martin Kuijer, dwóch członków Regina Kiener, Tomáš Langášek oraz Taras Pashuk z Sekretariatu Komisji.
Ze strony Prokuratury w spotkaniu wzięli udział: Zastępca Prokuratora Generalnego Jacek Bilewicz, Dyrektor Biura Prezydialnego PK Jarosław Onyszczuk, Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej PK Mirosław Jerzy Iwanicki oraz Prokurator Okręgowy w Warszawie Michał Mistygacz.
Na wstępie przedstawiono główne założenia, które legły u podstaw opracowania projektu ustawy, koncentrujące się na budowaniu prokuratury niezależnej od jakichkolwiek zewnętrznych wpływów. W szczególnym zainteresowaniu Członków Komisji pozostawały proponowane rozwiązania w zakresie powoływania i odwoływania Prokuratora Generalnego, a także pozycji i kompetencji Krajowej Rady Prokuratury. Przedstawiciele Prokuratury udzielili wyczerpujących odpowiedzi na zadane pytania. Spotkanie pozwoliło na wyjaśnienie pozycji ustrojowej i zasad funkcjonowania prokuratury po przeprowadzeniu rozdziału funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.
Efektem wizyty członków Komisji Weneckiej będzie opracowana na podstawie ich uwag i spostrzeżeń opinia o zgodności projektu ustawy ze standardami wzmacniającymi instytucje demokratyczne i ochronę praw człowieka. Opinia będzie stanowiła głos doradczy w pracach legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo o prokuraturze i innych ustaw.
Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy do spraw konstytucyjnych, dokonuje analizy zgodności prawa krajowego z europejskimi standardami.
prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego
Spotkanie NRA z Komisją Wenecką w sprawie konsultacji do ustawy Prawo o prokuraturze
- Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo – organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego była z wizytą w Warszawie 12 września.
- W skład tzw. Komisji Weneckiej wchodzą eksperci w dziedzinie prawa, przede wszystkim konstytucyjnego i międzynarodowego.
- Podczas spotkania z Komisją Wenecką Naczelną Radę Adwokacką reprezentował adwokat Bartosz Grohman, wiceprezes NRA.
- Komisja pracowała pod przewodnictwem Martina Kuijera. Przedmiotem spotkania były uwagi do projektu Ustawy o zmianie ustawy – Prawo o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw.
Adw. Bartosz Grohman w imieniu NRA przedstawił adwokacki punkt widzenia, zwracając uwagę, że choć proponowane zmiany idą w dobrym kierunku, to Adwokatura Polska wyraża nadzieję, że to dopiero początek reorganizacji polskiej prokuratury. Wskazał też m.in. na nadmierną liczbę jednostek prokuratury i dość nieczytelnych, z punktu widzenia obywatela, podziału kompetencji tychże.
Dodał, że ilość spraw, jakie trzeba naprawić po ostatnich deformach jest przeogromna, a polski wymiar sprawiedliwości musi się z tym uporać dając zarazem przykład dla innych państw, jak wyjść z kryzysu konstytucyjnego i paraliżu wymiaru sprawiedliwości.
Wśród przestawionych uwag znalazły się zastrzeżenia co do kręgu osób uprawnionych do zgłaszania kandydatów na Prokuratora Generalnego, albowiem w proponowanym brzmieniu projektu Naczelna Rada Adwokacka, jak i np. KIRP prawa wskazania takiego kandydata są pozbawieni. Nadto, adw. Grohman wskazał, że proponowany art. 13 c par. 1 zawęża katalog osób uprawnionych do kandydowania na urząd Prokuratora Generalnego do osób ściśle związanych z prokuraturą. Projekt przewiduje, iż o urząd Prokuratora Generalnego może ubiegać się jedynie osoba, która:
– jest prokuratorem powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury w stanie czynnym albo prokuratorem Instytutu Pamięci Narodowej w stanie czynnym.
– posiada co najmniej 20-letni staż na stanowisku prokuratora lub sędziego, w stanie czynnym.
– zajmowała stanowisko prokuratora przez okres 10 lat bezpośrednio poprzedzających dzień zgłoszenia kandydatury na stanowisko Prokuratora Generalnego. Do stażu zalicza się również zatrudnienie na stanowisku asesora prokuratury lub asesora sądowego.
Zdaniem NRA to wbrew przepisowi art. 60 Konstytucji RP, który stanowi, że obywatele polscy korzystający z pełni praw publicznych mają prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach. W ocenie NRA zapis taki pomija doświadczonych adwokatów, czy radców prawnych, którzy wykonywali swój zawód i później zmienili go na zawód prokuratora.
Stanowisko NRA zostało opracowane przy współpracy z prezesem NRA Przemysławem Rosatim i Instytutem Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA pod kierownictwem Doroty Kulińskiej.