Spotkanie z delegacją Komisji Weneckiej
Jednym z moich priorytetowych celów jest rozdzielenie urzędu ministra i Prokuratora Generalnego oraz zapewnienie pełnej niezależności, bezstronności i apolityczności Prokuratury – powiedział Minister Adam Bodnar na spotkaniu z przedstawicielami Europejskiej Komisji na Rzecz Demokracji przez Prawo, zwanej także Komisją Wenecką.
Wizyta delegacji Komisji Weneckiej w Polsce (11-13.09.2024 r.), na czele z Martą Cartabią – wiceprzewodniczącą Komisji jest kolejną wizytą przedstawicieli tego uznanego organu Rady Europy. Związana jest ona z wnioskiem Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego o zaopiniowanie kolejnego projektu regulacji systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Chodzi tym razem o projekt ustawy rozdzielający stanowiska Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.
To zagrażające niezależności Prokuratury połączenie funkcji Ministra i Prokuratora Generalnego wprowadził poprzedni rząd, kiedy w 2016 roku zaczęło obowiązywać nowe Prawo o prokuraturze. Zmiany te argumentowano tym, że minister za pośrednictwem prokuratury powinien móc wpływać na politykę karną.
Już w grudniu 2017 rok Komisja Wenecka wskazała na zagrożenia dla bezstronności i niezależności Prokuratury związane z połączeniem urzędu Prokuratora Generalnego z urzędem Ministra Sprawiedliwości – sprawowanym przez polityka. Dlatego jedną z pierwszych decyzji obecnego szefa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara był projekt rozdzielenia tych funkcji. Trafił on w lipcu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i został poddany publicznym konsultacjom.
Projekt zakłada, że Prokurator Generalny będzie powoływany bezwzględną większością głosów przez Sejm za zgodą Senatu, a kadencja będzie trwała sześć lat, bez możliwości ponownego wyboru. Kandydata na to stanowisko będą mogli zgłosić Rada Prokuratury, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, niektóre organizacje pozarządowe oraz grupy: 35 posłów i 15 senatorów. Funkcje tą będzie mógł objąć prokurator w stanie czynnym z 20-letnim łącznym stażem prokuratorskim lub sędziowskim i 10-letnim okresem pracy prokuratorskiej bezpośrednio przed powołaniem.
Eksperci Komisji Weneckiej podczas trwającej od środy trzydniowej wizyty roboczej rozmawiali również z przedstawicielami Prokuratury Krajowej. Odbyli także spotkania w Kancelarii Prezydenta RP, w Sejmie oraz w Senacie. Spotkali się także z Rzecznikiem Praw Obywatelskim oraz szeregiem organizacji pozarządowych.
Komisja Wenecka przedstawi swoje stanowisko w sprawie ustawy podczas swojego posiedzenia plenarnego zaplanowanego na 11-12 października br
* * *
Komisja Wenecka przyjedzie w środę do Polski. Do piątku jej członkowie będą rozmawiać w Warszawie z przedstawicielami władz, organizacji pozarządowych i prawniczych o projekcie ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W najbliższych tygodniach Komisja wyda też opinię na temat rozwiązania problemu tak zwanych neo-sędziów – ustalił Michał Tracz, reporter „Faktów” TVN.
O wydanie opinii o projekcie ustawy Prawo o prokuraturze ekspertów Komisji Weneckiej poprosił minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Projekt ustawy jest już gotowy, Komisja Wenecka ma ocenić jego zgodność ze standardami europejskiego prawa. Zanim to nastąpi, przedstawiciele Komisji odwiedzą Polskę.
Od środy do piątku spotkają się z przedstawicielami prokuratorów, władzy ustawodawczej, organizacji pozarządowych. Na piątek zaplanowano rozmowę z ministrem sprawiedliwości. Dokładnego harmonogramu spotkań Komisja nie ujawnia, bo jej członkowie zazwyczaj wolą pracować bez udziału mediów.
Źródło: tvn24.pl