Strona główna / Aktualności / Koniec trójpodziału władzy w RP

Koniec trójpodziału władzy w RP

Posłowie PiS złożyli w Sejmie ? informuje Gazeta Wybocza – projekt nowelizacji bardzo ważnej ustawy – o sądach powszechnych. Projekt znalazł się na sejmowych stronach w środę. Jest dość obszerny – liczy prawie 90 stron, z czego 37 to uzasadnienie. Najważniejsze, kluczowe zmiany zaproponowane przez PiS – które znacząco wzmocnią pozycję ministra
sprawiedliwości – sprowadzają się do kilku punktów.
Zmiana 1
Dotyczy wybierania prezesów sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych. Dziś prezesów w apelacjach i okręgach wskazuje minister sprawiedliwości za zgodą zgromadzeń ogólnych, czyli innych sędziów. Po zmianach, minister będzie dodatkowo typował także prezesów i wiceprezesów w sądach najniższego szczebla – rejonowych. I będzie miał przy tym dużo większą swobodę niż teraz. Swój wybór będzie przedstawiał pozostałym sędziom już post factum. W uzasadnieniu przyznano wprost: chodzi o „wzmocnienie nadzoru sprawowanego przez ministra sprawiedliwości”. Kto będzie mógł zablokować jego decyzje? Krajowa Rada Sądownictwa. Ale tylko teoretycznie, bo i KRS dotkną wkrótce poważne zmiany.
Zmiana 2
Ministrowi będzie też łatwiej odwołać urzędujących prezesów i wiceprezesów. Dodano bowiem nowe okoliczności, kiedy można to zrobić. To „stwierdzenie szczególnie niskiej efektywności w zakresie nadzoru administracyjnego lub organizacji pracy” oraz „złożenie rezygnacji”. Dziś procedurę odwołania może skutecznie zablokować KRS. I minister sprawiedliwości, także po zmianach, nadal będzie musiał zasięgnąć jej opinii w tej sprawie. Ale od teraz opinia ta nie będzie dla niego „wiążąca”.
Zmiana 3
Ostatnia z najważniejszych zmian to kwestia oświadczeń majątkowych. Dziś składają je tylko sędziowie, podczas gdy w myśl projektu będą musieli robić to także dyrektorzy i zastępcy dyrektorów sądów. Wszyscy będą musieli pamiętać, by w takim oświadczeniu wymienić nie tylko należące do nich np. nieruchomości, ale – to nowość – także ruchomości o wartości powyżej 10 tys. złotych. Projekt wprowadza również inne, pomniejsze zmiany, jak losowe przydzielanie spraw sędziom czy wprowadzenie tzw. koordynatorów „do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach cywilnych”. Zgodnie z planami posłów PiS, ustawa miałaby wejść w życie już 1 lipca tego roku.
Wybór do KRS zaskarzony
Na tym nie koniec ruchów Ziobry ws. sędziów. Prokurator generalny zaskarżył do TK zasady wyboru sędziów – członków KRS. W opinii ministra ustawa z 2011 r. m.in. ogranicza prawa wyborcze sędziów przy wyłanianiu ich przedstawicieli do KRS, stawiając na uprzywilejowanej pozycji sędziów sądów wyższych instancji.
Przedruk za Gazeta Wyborczą.

Sprawdź także

D. Korneluk wygrał konkurs

W poniedziałek zaczęły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką prokuratorów chętnych do kierowania Prokuraturą Krajową. Komisja …