Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / „Konstytucja” na gmachu SN

„Konstytucja” na gmachu SN

KOMUNIKAT
Rzecznika Prasowego Sądu Najwyższego

W związku z wypowiedziami przedstawicieli władzy publicznej oraz doniesieniami prasowymi na temat udostępnienia akt sprawy tzw. „afery taśmowej” przez Sąd Najwyższy informuję co następuje:

Akta sprawy wpłynęły do Sądu Najwyższego w dniu 29 sierpnia 2018 r. wraz z kasacją wniesioną przez obrońcę skazanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 12 grudnia 2017 r.

Służba prasowa SN na początku września poinformowała Polską Agencję Prasową o wpływie kasacji, zaś 10 września przekazała PAP informację o wyznaczeniu terminu rozpoznania wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonego orzeczenia.

W dniu 10 września redakcja Onet.pl zwróciła się z pytaniem, czy akta tzw. afery taśmowej znajdują się w Sądzie Najwyższym, a po uzyskaniu odpowiedzi twierdzącej, 11 września z wnioskiem o dostęp do akt, na co w dniu 13 września dziennikarze Onetu uzyskali zgodę.

Zgodę na dostęp do akt w postępowaniu karnym wyraża przewodniczący wydziału na podstawie
art. 156 § 1 kpk i regułą jest, że w sprawach cieszących się dużym zainteresowaniem opinii publicznej, dziennikarze takie zgody otrzymują. Jest to rutynowa czynność w działalności Sądu Najwyższego.

Nie jest prawdą jakoby „ktoś z Sądu Najwyższego przesłał do kilku >>zaprzyjaźnionych<< redakcji cynk, że akta są do >>wzięcia<<” (Kto wystawył akta Onetowi, Sieci, 8.10.2018) czy też, że „nagrania wyszły z SN do bardzo konkretnych mediów, znanych ze swojego bardzo mocnego zaangażowania politycznego po stronie opozycji” (Jacek Sasin, Polskie Radio, 8.10.2018).

Nie jest również prawdą, że „wiele redakcji składało analogiczne wnioski, jak dziennikarze Onetu i spotykały się z odmową dostępu do akt” ze strony Sądu Najwyższego (Karol Karski, TV Republika, 7.10.2018).

Informuję, że do 4 października złożono dwa wnioski o dostęp do akt (Onet.pl i Polityka) i zostały one uwzględnione. Obecnie na rozpoznanie czekają dalsze trzy wnioski złożone w ostatnich dniach.

W toku postępowania kasacyjnego przed Sądem Najwyższym nie doszło do uchylenia klauzuli tajności żadnej części akt. Udostępniane akta w całości są jawne.

SSN Michał Laskowski
Rzecznik Prasowy Sądu Najwyższego

Chodzi o to, ze kilkumetrowy banner z napisem „Konstytucja” zawisł właśnie na froncie budynku Sądu Najwyższego w Warszawie- donosiło przed południem Radio RMF FM. Został tam umieszczony przez Obywateli RP. Zgodę na to – jak ustaliliśmy – wydał kierujący sądem Dariusz Zawistowski.
Przed gmachem Sądu Najwyższego obecni byli także przewodniczący Obywateli RP Paweł Kasprzak, rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski oraz legenda antykomunistycznej opozycji Władysław Frasyniuk.
Kasprzak podczas briefingu prasowego powiedział dziennikarzom, że Sad Najwyższy „dzięki odpowiedzialnej postawie” swoich sędziów trwa jako „niezawisła władza sądownicza wciąż demokratycznej RP”.

Ten znak, to słowo jest niewinne, jest politycznie obojętne, jest politycznie bezbarwne. Jesteśmy przed sądem, ten    sąd broni sprawiedliwości, sprawiedliwość jest bezpartyjna, sprawiedliwość nie może zależeć od chwilowych koniunktur politycznych – mówił Kasprzak.

Władysław Frasyniuk w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że w chwili, kiedy pierwszy prezes SN zostanie odwołana, będziemy mieli do czynienia ze „współczesnym zamachem stanu, z prowadzeniem współczesnego stanu wojennego, bo od tego momentu prawa i swobody obywatelskie będą w sposób radykalny ograniczane”.

Rzecznik SN Michał Laskowski potwierdził PAP, że kierownictwo SN wyraziło zgodę na umieszczenie banneru. Zaznaczył, że nie oznacza to brania udziału w sporze politycznym.Kierownictwo sądu wyraziło zgodę na wywieszenie tego bannera, właśnie dokładnie tego. To wcale nie oznacza, że kierownictwo będzie się zgadzać na wszelkie inne hasła, choćby takie obojętne czy niezabarwione polityczne – podkreślił.

Fot: Tomasz Skory
RMF FM/PAP

Sprawdź także

„Dewianci” a pogrzeb bliskich

Opinia „amicus curiae” Rzecznika Praw Obywatelskich do ETPC w sprawie udziału pacjentów KOZZD w pogrzebach …