Strona główna / Listy / Konstytucyjny Turniej Sądowy

Konstytucyjny Turniej Sądowy

Aplikantki i aplikanci adwokaccy zaproszeni są do udziału w trzeciej edycji Konstytucyjnego Turnieju Sądowego,
organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Formularz zgłoszeniowy można wysyłać do 29 lutego 2016 r. Turniej oparty jest na formule moot court i składa się z dwóch etapów: pisemnego oraz ustnego. Rozgrywki będą odbywać się w ramach dwóch lig – studenckiej i aplikanckiej. W obu ligach obowiązuje ten sam kazus – dotyczący fikcyjnej ustawy „o szczególnych środkach ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego lub interesu obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przed terroryzmem”. W każdej z lig przewidziany jest udział 32 drużyn 2-4 osobowych, które w ciągu kilku miesięcy będą w kolejnych etapach walczyć o listopadowy finał w Trybunale Konstytucyjnym. Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy wysłać na adres turniej@stowarzyszenieholda.pl do 29 lutego 2016 r. do godz. 13.00.
O rejestracji decyduje kolejność zgłoszeń! Kazus, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są pod adresem http://www.stowarzyszenieholda.pl/pl/projekty/konstytucyjny-turniej-sadowy

Sprawdź także

Jak zaskarżyć adwokata

Brakuje jasnych kryteriów klasyfikacji skarg obywateli na działania adwokatów – Rzecznik prosi Prezesa NRA o …

Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Konstytucyjny Turniej Sądowy

Konstytucyjny Turniej Sądowy

Drużyna aplikantów adwokackich z Warszawy oraz studenci prawa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu to zwycięzcy drugiej edycji Konstytucyjnego Turnieju Sądowego. W finale konkursu, który odbył się 31 maja w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego, spotkały się cztery drużyny ? aplikanci izby warszawskiej i krakowskiej oraz studenci z UAMw Poznaniu i Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnicy mieli za zadanie bronić ustawy lub występować przeciwko niej w pismach procesowych i na rozprawach. W tym roku finaliści dostali do opracowania kazus ustawy wprowadzającej obowiązek wyposażenia samochodów w elektroniczne urządzenia donoszące organom o przekroczeniu prędkości.
Do eliminacji przystąpiło 29 drużyn studentów prawa z 13 uczelni oraz 20 drużyn aplikanckich z 10 izb adwokackich. Młodych prawników oceniało jury w składzie: mec. Zofia Bielecka, adw. Marcin Ciemiński, SSN Teresa Flemming-Kulesza, prof. Ewa Łętowska, sędzia Janusz Niemcewicz, SNSA Małgorzata Niezgódka-Medek, adw. Tomasz Wardyński, SSN Stanisław Zabłocki, dr Tomasz Zalasiński, dr Kamil Zaradkiewicz i mec. Artur Zawadowski.
Laur zwycięzców otrzymali: aplikanci adwokaccy: Anna Broniszewska, Anna Mazurczak, Karolina Miksa i Maria Joanna Radziejowska (opiekun ? adw. Anna Błaszczak) oraz studenci Dawid Marciniak, Kinga Dziennik, Joanna Niewiadomska i Adam Łukaszewski (opiekun dr Witold Płowiec).
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie im. Zbigniewa Hołdy, zaś Naczelna Rada Adwokacka objęła wydarzenie patronatem.
Źródło:adwokatura.pl

Sprawdź także

Rządzi prawo kaduka

Trybunał Konstytucyjny: prawo kaduka, czyli KRS, która została ukształtowana na podstawie ustawy z 2017roku nie …

Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Konstytucyjny turniej sądowy

Konstytucyjny turniej sądowy

W drugiej edycji Moot Court ? Turnieju Sądowego Konstytucyjnych Praw i Wolności udział wezmą drużyny studentów prawa i aplikantów adwokackich. Rozgrywki turniejowe będą się toczyć równolegle w dwóch niezależnych od siebie ligach ? studenckiej i aplikanckiej, jednak w oparciu o ten sam kazus. Organizatorem turnieju jest Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy.
Patronat nad konkursem objął Prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz Naczelna Rada Adwokacka.
?Wielki Brat w twoim samochodzie? ? to fikcyjna ustawa, przygotowana do celów przeprowadzenia turnieju. Ustawa wprowadza obowiązek wyposażenia każdego samochodu lub motocykla w elektroniczne urządzenie, które automatycznie donosi odpowiednim organom informacje o przekroczeniu dozwolonej prędkości.
Turniejowa symulacja postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym będzie przebiegać w dwóch etapach. W pierwszej kolejności etap pisemny, polegający na przygotowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego kwestionującego przyjęte rozwiązania ustawowe, a następnie odpowiedzi na taki wniosek.
Najlepsze drużyny wyłonione w drodze etapu pisemnego zakwalifikują się do etapu ustnego. W symulacjach rozpraw członkowie zespołów wcielą się w role uczestników postępowania przed Trybunałem.
Więcej informacji, w tym kazus turniejowy, regulamin, kalendarz turnieju oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie http://www.stowarzyszenieholda.pl Termin rejestracji drużyn mija 15 grudnia 2013 r. Do każdej z lig ? studenckiej i aplikanckiej ? przyjęte zostaną 32 drużyny.

Sprawdź także

Rządzi prawo kaduka

Trybunał Konstytucyjny: prawo kaduka, czyli KRS, która została ukształtowana na podstawie ustawy z 2017roku nie …