Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Kpina i żenada

Kpina i żenada

Pomysłodawcy ustawy PiS o zmniejszeniu kuczbenośc „pełnego skladu” TK z 15 do 9 sedziów przekonują w uzasadnieniu zmian, że ustawa „usprawni działalność Trybunału i umożliwi szybsze rozpoznanie spraw o kluczowej wadze”. Podkreślono także, że uniemożliwi „ewentualne celowe obstrukcje”.

„Przekreślenie sensu funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego”

Innego zdania jest prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. W rozmowie z Wirtualną Polską ocenia, że ustawa ta nie jest zgodna z Konstytucją. – To przekreślenie sensu funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego – mówi. I zaznacza, że pójście drogą, że zmieniona zostanie ustawa, żeby mieć właściwy skład, to złamanie wszelkich reguł funkcjonowania tego organu.

– Dlaczego nie wprowadzić, że wystarczy jeden sędzia, a w innym przypadku trzech czy pięciu? Jeśli uznamy, że ustawą w ten sposób można regulować, iż zmiany następują, kiedy zachodzi konieczność takiego a nie innego składu ze względu na potrzebę polityczną, to nie jest to Trybunał Konstytucyjny – dodaje.

„To jest kpina”

Prof. Zoll dodaje: – Nie mamy takiego Trybunału Konstytucyjnego, którego byśmy potrzebowali mieć. Trzeba doczekać do wyborów. Jeżeli dobrze one pójdą, trzeba wybrać na nowo Trybunał Konstytucyjny, bo to, co jest teraz, nim nie jest.

– Nie ma prezesa Trybunału Konstytucyjnego, nie ma składu, który nie byłby polityczny, a do tego trzy osoby są dublerami. To jest kpina – komentuje prof. Zoll. Więcej na wp.pl

Sprawdź także

O kryzysie TK

Prezes NRA: jak można zażegnać kryzys w Trybunale Konstytucyjnym – wywiad Co jest głównym problemem …