Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / KRS dementuje komunikat MS

KRS dementuje komunikat MS

Rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa wyraża głęboką dezaprobatę w związku z informacją zamieszczoną na stronie http://ms.gov.pl/ w dziale ?Aktualności? dotyczącą rzekomego zdania odrębnego członków Krajowej Rady Sądownictwa do Stanowiska KRS przyjętego 05.03 2015 r. w sprawie rozwiązań przyjętych w ustawiez dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy ? Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. Krajowa Rada Sądownictwa jest organem konstytucyjnym i przyjęte Opinie, Stanowiska i Uchwały publikuje na stronie http://www.krs.pl. Rada wszystkie informacje przekazuje poprzez własne biuro prasowe, które realizuje powyższe zadanie w ramach swoich czynności. To sytuacja bezprecedensowe, żeby organ władzy wykonawczej umieszczał na swoich stronach internetowych teksty informujące o rzekomych zdaniach odrębnych członków Krajowej Rady Sądownictwa. W dodatku, co należy podkreślić, w pierwszym akapicie publikowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości informacji jest sugestia, że KRS zamieściła na swojej stronie niepełną informację, co jest nieprawdą. Zaznaczyć należy, że ani ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa ani Regulamin szczegółowego trybu działania KRS nie przewiduje możliwości prawnych składania zdania odrębnego przez członków Rady. Jest to pojęcie zaczerpnięte z procedury karnej, cywilnej oraz administracyjnej i dotyczy zdania odrębnego składanego przez sędziego podczas wydawania wyroku. Krajowa Rada Sądownictwa wielokrotnie, zwłaszcza w sprawach kontrowersyjnych, po głębokich dyskusjach przyjmowała Opinie, Stanowiska i Uchwały, które nie zapadały jednomyślnie. To jest reguła w pracach Rady, która jest organem kolegialnym, a w jej skład wchodzą sędziowie oraz przedstawiciele władzy wykonawczej i ustawodawczej.
W związku z tą bezprecedensową sytuacją zwracam się do Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości o wskazanie, kto personalnie odpowiada za publikację wspomnianej wyżej informacji, która powinna zostać usunięta, a w jej miejsce powinno ukazać się niniejsze wyjaśnienie rzecznika prasowego KRS.
sędzia Waldemar Żurek, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Sądownictwa

Sprawdź także

Prymat polskiego prawa

Premier Mateusz Morawiecki złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek „co do wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad …