Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Księga wieczysta w domu

Księga wieczysta w domu

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom społecznym od dzisiaj istnieje publiczny, bezpłatny, powszechny dostęp do przeglądania księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej. Przeglądanie ksiąg wieczystych, znajdujących się w Centralnej Bazie Danych, możliwe jest przez Internet.

Trzeba tylko znać numer księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej. Do tej pory ? jak twierdzi Wydział informacji Ministerstwa Sprawiedliwości- uchwalono przepisy, pozwalające na prowadzenie ksiąg wieczystych w systemie informatycznym oraz utworzono Centralną Bazę Danych Ksiąg Wieczystych, w której umieszczone są wszystkie księgi wieczyste prowadzone w systemie informatycznym. Wydziały Ksiąg Wieczystych Sądów Rejonowych które – zgodnie z przepisami – prowadzą księgi wieczyste w systemie informatycznym ?Nowa Księga Wieczysta?, obsługiwane przez siebie księgi prowadzą wyłącznie w postaci elektronicznej i zapisują je w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.
W tej chwili 243 Wydziały Ksiąg Wieczystych (z 347 wydziałów istniejących) prowadzą księgi w systemie informatycznym. Od 1 lipca 2010 r. rozpoczyna się ostatni etap informatyzacji wydziałów ksiąg wieczystych ? wdrożenie systemu ?Nowa Księga Wieczysta? w ostatnich 104 wydziałach ksiąg wieczystych. Od 1 października 2010 r. księgi wieczyste w Polsce będą prowadzone wyłącznie w postaci elektronicznej, w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Migracja ksiąg wieczystych jest to przenoszenie treści dotychczasowych ksiąg wieczystych (prowadzonych w postaci papierowej) do postaci elektronicznej i umieszczanie tak przekształconych ksiąg w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Proces ten jest wykonywany w 11 Ośrodkach Migracyjnych Ksiąg Wieczystych znajdujących się na terenie kraju. Księgi są migrowane sukcesywnie, w pierwszej kolejności księgi, do których złożono wnioski o wpis. Do dzisiaj, przemigrowano ok. 9,5 mln ksiąg wieczystych, ok. 2,6 mln ksiąg założono już, jako nowe księgi, w systemie informatycznym Zakończenie procesu migracji ksiąg wieczystych planowane jest w 2013 r.
W Centralnej Bazie Danych znajduje się ponad 12 mln ksiąg wieczystych na 18,8 mln istniejących. W 116 wydziałach ksiąg wieczystych (m .in. we wszystkich wydziałach warszawskich) proces migracji został zakończony, zatem wszystkie księgi wieczyste prowadzone przez te wydziały znajdują się w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.
Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się aktualny wykaz zinformatyzowanych wydziałów ksiąg wieczystych z zaznaczeniem tych, w których zakończono proces migracji ksiąg papierowych do postaci elektronicznej. Księgi wieczyste są jawne, każdy ma prawo otrzymać, bez wykazywania interesu prawnego, odpis aktualny oraz zupełny (zawierające cała historię wpisów) ze wskazanej księgi wieczystej. Każdy ma prawo przeglądać księgę wieczystą prowadzoną w postaci elektronicznej, na komputerze znajdującym się w sądzie. Codziennie, łącznie we wszystkich sądach prowadzących księgi wieczyste w systemie informatycznym, przeglądanych jest ok. 20 tys. ksiąg wieczystych. Pokazuje to ogromną skalę zapotrzebowania na taką usługę. Przeglądanie ksiąg wieczystych w sądzie jest jednak uciążliwe ze względu na konieczność udania się do sądu, poczekania w kolejce itd.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom społecznym, Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło stworzyć publiczny, bezpłatny, powszechny dostęp do przeglądania księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej. Przeglądanie ksiąg wieczystych, znajdujących się w Centralnej Bazie Danych, możliwe jest przez Internet, po podaniu numeru księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej. Można przeglądać treść księgi wieczystej znajdującej się w Centralnej Bazie Danych, wraz ze wzmiankami dokonanymi przez sąd. Swobodny dostęp do możliwości przeglądania ksiąg wieczystych istotnie zwiększy bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Możliwe będzie, nawet w chwili podpisywania umowy zakupu nieruchomości, sprawdzenie treści jej księgi wieczystej. Jest to kolejny krok, po udostępnieniu przez Internet podstawowych informacji o podmiotach znajdujących się w Krajowym Rejestrze Sadowych, do zapewnienia faktycznej jawności rejestrów sądowych prowadzonych w resorcie sprawiedliwości.

Sprawdź także

Ilu mamy bezdomnych

Ogólnopolskie liczenie osób w kryzysie bezdomności. Odpowiedź MRPiPS W nocy z 28 na 29 lutego …