Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Ławica i Tor Poznań wygrały

Ławica i Tor Poznań wygrały

NSA uznał za nieważne decyzje wojewody poznańskiego i ministra rolnictwa w sprawie terenów Toru Poznań i lotniska Ławica.

Ostatnia rozprawa przed sądem w Warszawie toczyła się w bardzo napiętej atmosferze. Były na niej obecne wszystkie osoby zainteresowane tym wielkim majątkiem. Zawód spadkobierców Mateusza Foksowicza oraz przedstawicieli Pawła Rojka, który odkupił prawa do spadku był ogromny. Nie brakowało głośnych komentarzy i uszczypliwości pod adresem sądu i… trudno się dziwić zważywszy na sumę o jaką toczył się spór.
To już 12 lat
Sprawa spadku na poznańskiej Ławicy toczy się przed sądami od 1991 roku. Wtedy to ówczesny wojewoda Włodzimierz Łęcki uznał, że majątek należący do rodziny Foksowiczów został rozparcelowany niezgodnie z prawem. Według urzędu, 180 hektarów ziemi położonej na 1/3 pasa startowego lotniska i obejmującego lwią część obecnego Toru Poznań, nie podlegały przepisom Dekretu o Reformie Rolnej z 1948 roku. Decyzję wojewody poparł w czerwcu 1992 roku minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Spadkobiercy dokonali wpisów do ksiąg wieczystych i… prawa do spadku odstąpili Pawłowi Rojkowi – biznesmenowi z Wrocławia i byłemu szefowi Izby Paliw Płynnych. Sprawa wydawała się być przesądzona. Mimo to władze Portu i Automobilklubu pisały kolejne odwołania i prowadziły prywatne śledztwo w sprawie zaginionych przed laty dokumentów parcelacyjnych.

Wiara w praworządność

Przełom w kwestii spadku nastąpił w 1997 roku za sprawą mecenas Krystyny Pardej Nettmann, która pracując na zlecenie Automobilklubu i Portu odnalazła dokumenty kwestionujące decyzje przyznające spadkobiercom prawa do terenów na Ławicy. Między innymi odnaleziono dokumenty, z których wynikało, że w rzeczywistości w 1948 roku decyzje w sprawie spadku zapadły. Tym samym w tzw. obrocie prawnym funkcjonowały dwa sprzeczne dokumenty z 1948 roku i 1992 roku. Co ważne, dokumenty te zostały ukryte w urzędniczych biurkach i podejmując decyzję w w1991 roku doskonale o nich wiedziano. Odnalezione druki trafiły do ministerstwa rolnictwa. Zainteresowano nimi również Naczelny Sąd Administracyjny. – 18 marca 1997 roku zaniosłam dokumenty do urzędów w Warszawie. Niedawno minęło sześć lat od tamtej daty. Trudno się więc dziwić, że jestem szczęśliwa. Decyzja sądu przywróciła moja wiarę w praworządność – mówiła wówczas Gazecie Poznańskiej mecenas Krystyna Pardej-Nettmann. – Przez ostatnie lata były i moje prywatne chwile zwątpienia i czas gdy poddawano w wątpliwość mój upór w walce o lotnisko. Ba. Sugerowano nawet konieczność podjęcia negocjacji w sprawie odszkodowań – komenował wtedy Krzysztof Pawłowski, ówczesny prezes Portu Lotniczego Ławica – Ja jednak postanowiłem walczyć i opłaciło się. To jeden z piękniejszych dni w moim zawodowym życiu.
Tylko rewizja
Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu wyroku stwierdził, że decyzje wojewody i ministra rolnictwa były nieważne bowiem w obrocie prawnym funkcjonowała wcześniejsza – prawomocna decyzja z 1948 roku. Obecnie spadkobiercom przysługuje jeszcze prawo do tzw. rewizji nadzwyczajnej, jednak jej koszty, biorąc pod uwagę wartość majątku o który toczy się spór byłby ogromne. – Dla nas sprawa ma jeszcze jeden dobry aspekt – mówiła mecenas K. Pardej Nettmann. – Decyzja sądu pozwoli Automobilklubowi i Portowi Lotniczemu Ławica uniknąć płacenia ogromnych odszkodowań za tzw. bezprawne użytkowanie terenów po decyzji wojewody i ministra z początku lat 90-tych. Słowem, same plusy. Wczoraj próbowaliśmy się skontaktować z Pawłem Rojkiem, który przejął prawa do spadku. Niestety, bezskutecznie.
Emocje z milionami
Ten spór budził emocje od lat. Relacjonowaliśmy go na bieżąco Majątkiem rodziny Foksowiczów był zainteresowany Elektromis. Interesował się nim Jan Kulczyk i rodzina Smorawińskich. Jeden z członków rodziny spadkobierców Mateusza Foksowicza słał do nas faxy z Vancouver w Kanadzie. Opisywał w nich mechanizmy walki o rodzinny spadek. W trakcie procesu spadkowego ,,w cudowny sposób? znikały akta z poznańskiego sądu. Opisywaliśmy to i nie brakowało pod naszym adresem gróźb i prób szantażu. Sprawy trafiały do sądu. Wczoraj spór znalazł swój finał. Czy ostateczny? Śmiem wątpić. Już mówi się o pewnych dokumentach z 1932 roku, ale to już zupełnie inna sprawa…
Źródło: NaszeMiasto.pl

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …