Finansowanie pomostowe

Pożegnanie L. Aleksiejewej

Uroczystość pożegnania Ludmiły Aleksiejewej odbyła się w Domu Dziennikarza w centrum Moskwy. Po niej zaplanowano pogrzeb z udziałem najbliższych. Szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, uczestniczka ruchu dysydenckiego w ZSRR i współtwórczyni ruchu obrony praw człowieka w Rosji, spocznie na Cmentarzu Trojekurowskim w stolicy Rosji. Ludmiła Aleksiejewa zmarła w Moskwie w sobotę w wieku 91 lat.
We wtorek w Moskwie odbyła się uroczystość pożegnania legendarnej obrończyni praw człowieka Ludmiły Aleksiejewej. Udział w niej wziął między innymi szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, który w imieniu polskiego rządu przekazał kondolencje bliskim Aleksiejewej. – W imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej oddałem hołd w czasie tego ostatniego pożegnania i złożyłem kondolencje na ręce najbliższych – powiedział szef KPRM polskim dziennikarzom. Określił Aleksiejewą jako historyczną postać, szczególnie ważną dla Polaków. – Dla nas, dla Polaków, szczególnie ważne było to, że Ludmiła Aleksiejewa wspominała o winie rosyjskiej, rosyjskiego totalitaryzmu, za Katyń, że zawsze krytycznie podchodziła do agresji sowieckiej w 1939 roku na Polskę, że zawsze pamiętała o ofiarach – wskazał. Dworczyk przypomniał, że zmarła w sobotę szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej była „symbolem walki o prawa człowieka w Związku Sowieckim”. Działała na rzecz demokratyzacji Rosji, rozliczenia się Rosji z totalitaryzmem i stała się „inspiracją dla wielu młodych ludzi, którzy do dzisiaj walczą o prawa człowieka w Federacji Rosyjskiej” – mówił szef KPRM. Zmarła legendarna rosyjska obrończyni praw człowieka Ludmiła Aleksiejewa W wieku 91 lat… czytaj dalej » Order Zasług RP Na ręce rodziny Aleksiejewej minister przekazał decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu Aleksiejewej Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP. (http://www.tvn24.pl)

***

8 grudnia 2018 roku w Moskwie zmarła Ludmiła Michajłowna Aleksiejeva, legenda ruchu na rzecz praw człowieka. Odeszła po przeszło pół wieku niezwykle odważnych, ale także konsekwentnych, doraźnych i długofalowych, przemyślanych, ale także pełnych współczucia działań na rzecz praw człowieka.

    Była zawsze na posterunku, zawsze gotowa by pomóc, interweniować, pojechać, wytłumaczyć, nauczyć, zadbać, czy po prostu być razem, obok, z. Ludmiła Michajłowna – Luda – była prawdziwą obrończynią walczącą z przejawami naruszeń praw i wolności, potępiającą konkretne działania, ale jednocześnie widzącą w każdym, również w osobach naruszających prawa innych ludzi – człowieka, któremu przysługują określone prawa, o które nie bacząc na reakcje innych gotowa się była upominać.

    To także niestrudzona wychowawczyni kolejnych pokoleń działaczy praw człowieka w Rosji, innych krajach byłego ZSRR, Europy i świata. Wieloletnia szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej (jedna z jej współzałożycielek w 1976 roku), pomysłodawczyni, współzałożycielka i szefowa międzynarodowych i krajowych sieci i federacji organizacji na rzecz praw człowieka.

     Mieliśmy ogromne szczęście mogąc nazywać ja swoją Przyjaciółką, która z nami myślała, planowała i pracowała. Uczestniczyła w świętowaniu sukcesów i rocznic, ale także – a może przede wszystkim –była z nami w najtrudniejszych momentach.

Dziękujemy Ludmiło Michajłowno, dziękujemy Luda.

Źródło:HFPC

Sprawdź także

Ziobro przed MTK w Hadze

Międzynarodowy Trybunał Karny zajmuje się już sprawą masowego zatrzymywania przeciwników politycznych PiS, a zawiadomienie o …