Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Lekarka nie pomogła rannej

Lekarka nie pomogła rannej

Prokuratura Rejonowa Poznań Stare Miasto nadzoruje śledztwo przeciwko lekarce zatrudnionej m.in. w Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Postępowanie dotyczy zdarzenia, w którym mąż ugodził żonę nożem, a przybyła na miejsce lekarka zaniechała skierowania pokrzywdzonej do szpitala. Dwa dni potem kobieta zmarła. Przeciwko mężowi pokrzywdzonej Danuty K. skierowano akt oskarżania do sądu zarzucając mu zabójstwo, albowiem w wyniku ran zadanych przez męża, Danuta K. 2 dni po zdarzeniu zmarła. To postępowanie zakończyło się prawomocnym wyrokiem skazującym.
Do odrębnego postępowania wyłączono materiały dotyczące postępowania lekarki z załogi karetki pogotowia, która będąc w mieszkaniu pokrzywdzonej po zadaniu jej kilku ciosów nożem, zaniechała skierowania jej na hospitalizację. Na miejscu zdarzenia udzielenia pomocy i zaopatrzenia ran dokonała pielęgniarka na stałe opiekująca się niepełnosprawną pokrzywdzoną. Biegły z dziedziny medycyny sądowej z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej w Poznaniu, w swojej opinii dotyczącej bezpośredniej przyczyny śmierci Danuty K. wskazał, że uwzględniając fakt, iż skutki obrażeń klatki piersiowej zadanych w dniu 25.11.2011r. były bezpośrednią przyczyną zgonu pokrzywdzonej w dniu 27.11.2011r., to gdyby w dniu zdarzenia została udzielona pomoc medyczna istniały realne szanse na uratowanie pokrzywdzonej.
Powyższy wywód podzieliła opinia powołanego w sprawie Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W tym stanie rzeczy lekarce przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 160 § 2 k.k. polegającego na narażeniu pokrzywdzonej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, poprzez zaniechanie jej skierowania na hospitalizację i uniemożliwienie w ten sposób przeprowadzenia niezbędnych badań i zabiegu operacyjnego. Lekarka nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej przestępstwa. Postępowanie w tej sprawie nie zostało jeszcze zakończone.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …