Strona główna / Szczypta soli / Lekarska jawność

Lekarska jawność

Naczelna Izba Lekarska reaguje na wpisy Niedzielskiego. Sprawa trafi do prokuratury

„Po analizie prawnej wpisów Pana Ministra Niedzielskiego na portalu Twitter/X informujemy, że NIL złoży w najbliższych dniach zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa” — informuje Naczelna Izba Lekarska. Minister zdrowia Adam Niedzielski wywołał w piątek oburzenie środowiska medycznego, ujawniając na Twitterze, jakie leki przepisał dla siebie lekarz, który informował o problemach z wystawianiem recept.

NIL przekazała ponadto, że jej prezes Łukasz Jankowski poinformował premiera Mateusza Morawieckiego, że „środowisko lekarskie utraciło zaufanie do Pana Ministra Niedzielskiego, w związku z czym dalsza współpraca z Ministrem Zdrowia jest niemożliwa”.

W piątek po południu Niedzielski w mediach społecznościowych odniósł się do czwartkowego materiału „Faktów” TVN na temat kłopotów z wystawianiem e-recept na niektóre leki i zarzucił stacji kłamstwa. „We wczorajszym wydaniu usłyszeliśmy, że pacjenci po operacjach ortopedycznych w Poznaniu nie dostali przez ostatnie dwa dni recept na leki przeciwbólowe. Sprawdziliśmy w Poznaniu. I co? Pacjenci po operacjach ortopedycznych otrzymywali recepty na wskazane leki!!” — napisał minister zdrowia na Twitterze.

„Lek. Piotr Pisula, szpital miejski w Poznaniu wczoraj w »Faktach« TVN »żadnemu pacjentowi nie dało się wystawić takiej recepty«. Sprawdziliśmy. Lekarz wystawił wczoraj na siebie receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych. Takie to FAKTY. Jakie kłamstwa czekają nas dziś” — kontynuował Niedzielski.

Więcej na onet.pl

Adam Niedzielski odniósł się do zamieszania wokół wystawiania recept na leki psychotropowe. Minister zdrowia opublikował wpis na Twitterze, w którym zarzucił redakcji „Faktów” TVN kłamstwo w materiale o chaosie z receptami.

W kolejnym tweecie Niedzielski podał imię i nazwisko lekarza jednego z poznańskich szpitali oraz ujawnił, jaki lek medyk przepisał sam sobie w ostatnich dniach. Wpis ministra wywołał falę oburzenia w środowisku medycznym. Wielu lekarzy zarzuciło Niedzielskiemu, że złamał tajemnicę lekarską.

Naczelna Izba Lekarska poinformowała w sobotę, że złoży zawiadomienie do prokuratury „w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego Pana Adama Niedzielskiego”. „Jednocześnie kierujemy zawiadomienia do RPO, RPP i UODO” – poinformowała rada.

Sprawdź także

Ilu mamy bezdomnych?

Ogólnopolskie liczenie osób w kryzysie bezdomności. Rzecznik pyta MRPiPS o szczegóły W nocy z 28 …