Najnowsze informacje

Lekcja prawa

Niewątpliwie rację ma sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, że pies z kulawą nogą nie zainteresował się warszawską konferencją tejże sędziowskiej organizacji, a poświęconą dyskusji nad takim modelem sądownictwa, aby relacje sąd ? obywatel, były co najmniej kompatybilne. Czy jest to możliwe?

Jeden z uczestników konferencji, prof. Tadeusz Ereciński zauważył,że sądy to nie tylko trzecia władza, ale i instytucja użyteczności publicznej. Na sądach i sędziach nikt ostatnio nie zostawia suchej nitki. W przeddzieńkonferencji Iustitii, w radio ?Merkury? słuchałem dyskusji z udziałem radiosłuchaczy na temat wyroku sądu w Kaliszu, który uukarał?dowcipnisia? fałszywie alarmującego władze, o podłożeniu bomby. Został on ukarany tylko karą grzywny w wysokości 600 złotych. To fakt, kontrowersyjny to wyrok i budzący co najmniej zdziwienie. Wszyscy rzucali gromy na sędziego i prześcigali się w rzucaniu kalumnii i obelg. Nikt jednak nie zadał sobie trudu, aby ustalić dlaczego sędzia wydał taki a nie inny wyrok. Kara ma oddziaływać nie tylko na sprawce, ale i całe społeczeństwo. Co chciał zatem powiedzieć sędzia wymierzając tak niską karę grzywny. A może grzywny wysokiej, bo tylko sad zna dochody skazanego. Na to pytanie nikt jednak nie odpowiedział, zadowalając się inwektywami.
Publiczna dyskusja o modelu sądu i sędziego jest jak najbardziej potrzebna. Nie chcę się powtarzać. Fałszywy obraz sądu wynoszony z jednego z programów telewizyjnych, przynosi więcej szkody niż pożytku. Ministerstwo Sprawiedliwości wydało właśnie broszurę dla młodzieży szkolnej informujacej co robić, gdy będą w sadzie świadkiem. Potrzebna to inicjatywa.
Może jednak wrócić do innego pomysłu, sprzed laty i doprowadzić do sytuacji, że w każdej klasie i podstawówki, i gimnazjum, i liceum ? chociaż raz na miesiąc pojawi się prawnik, który bez referatów , ale przy pomocy kilku anegdot z życia wziętych, wyjaśni co to takiego prawo, co to sąd i co może, a co powinien sędzia.

Sprawdź także

Sędzia pozywa System

Publicznych przeprosin i wysokiego zadośćuczynienia domaga się sędzia Igor Tuleya od 11 osób, w tym …