Strona główna / Szczypta soli / Lekcje mycia rąk

Lekcje mycia rąk

Stanisław Karczewski (PiS) zaprezentował Polakom jak prawidłowo myć ręce, aby uniknąć zarażenia koronawirusem.

Karczewski pojawił się na konferencji prasowej. Spotkanie zostało zorganizowane jako reakcja na wystąpienia marszałka Tomasza Grodzkiego (KO), który już wcześniej pokazał, jak myć ręce. Przedstawiciel PiS uważa, że zrobił to niewłaściwie.

W opinii Karczewskiego kardynalnym błędem Grodzkiego było to, że mył ręce kciukiem. „Na kciuku znajduje się najwięcej bakterii, a mycie w ten sposób, jak zostało to zaprezentowane przez marszałka Grodzkiego, właściwie przyczynia się do rozprzestrzeniania się zarazków” – wytrwale instruował wicemarszałek Senatu.

Karczewski nie ograniczył się do jednorazowego pokazu prawidłowej techniki i powtórzył wykonywane przez siebie ruchy. „Także jeszcze raz pokażę państwu, jak fachowo powinno się myć ręce, jak chirurdzy myją ręce, a później państwu pokażę, jak ludzie – niekoniecznie chirurdzy – mogą myć ręce” – kontynuował.

Polityk Zjednoczonej Prawicy pokazał też prawidłową obsługę dozownika z płynem. „Chirurdzy robią to w ten sposób. Można przycisnąć dozownik, albo nadgarstkiem albo grzbietową częścią ręki, gdzie znajduje się zdecydowanie mniejsza ilość zarazków. To jest elementarz mycia rąk i zachęcam wszystkich jak marszałek Grodzki – ale w sposób prawidłowy” – zakończył swój występ Karczewski.

Relacje z przedstawienia niemal natychmiast pojawiły się w prawicowo-rządowych mediach. TVP Info opublikowała na swojej stronie internetowej artykuł o chwytliwej nazwie „Marszałek Karczewski pokazał, jak myć ręce. Grodzki robił to błędnie”.

W opublikowanym przez stację fragmencie konferencji słychać zresztą buńczuczną wypowiedź Karczewskiego na temat senatorów PiS. Polityk stwierdził, że nie muszą się oni stosować do procedury, bo mają „czyste ręce”. Na oryginalną wypowiedź nie zareagował obecny na miejscu GIS Jarosław Pinkas – być może nie pozwoliło mu na to zażenowanie…

/nt/

Źródło: natemat.pl, tvp.info, Twitter

Debata w Senacie, to i w Sejmie

Prezydium Sejmu zdecydowało o dacie specjalnego posiedzenia w sprawie rozprzestrzeniającego się na świecie koronawirusa. Odbędzie się ono w poniedziałek o godzinie 10.

NFZ uruchomił w środę całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przekazał w czwartek po posiedzeniu prezydium Sejmu, że posiedzenie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem odbędzie się w poniedziałek o godzinie 10. – Ze względu na wagę tego tematu zdecydowałam, że zwołam posiedzenie jak najszybciej, czyli w poniedziałek – tłumaczyła marszałek Izby Elżbieta Witek, która apelowała, aby „studzić sytuację”.

Wcześniej w czwartek Senat wysłuchał informacji wiceministra zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

W środę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem na temat epidemii koronawirusa.

Sprawdź także

PKW jak feniks

Sławomir Patyra: Prezydent powinien bez zbędnej zwłoki wydać postanowienie o powołaniu członków Państwowej Komisji Wyborczej …