List do Komisji Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej
Przewodnicząca Komisji Europejskiej
Ursula von der Leyen
Vice-przewodnicząca Komisji Europejskiej
Viera Jourova
Komisarz
Didier Reynders
Szanowni Państwo,
Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA z uwagą i najwyższym szacunkiem obserwuje wszystkie działania, podejmowane przez Komisję Europejską oraz przez każde z Państwa osobiście w obronie praworządności w Polsce, a przez to w Unii Europejskiej. W trosce o zachowanie efektywnej współpracy między Państwami Członkami UE informuje, że mimo orzeczeń TSUE (wyroku z 19 listopada 2019 r. w połączonych sprawach C-585/18, C-624/18 i C-625/18, wyroku z 15 lipca 2021 r. w sprawie C-791/19 i postanowień z 14 lipca 2021 oraz z 27 października 2021 r. w sprawie C-204/21) i wynikającego z nich zobowiązania Polski do rozwiązania problemu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz zapowiedzi Premiera polskiego rządu o jej likwidacji Izba nadal funkcjonuje.
Dotychczas wbrew postanowieniom TSUE z 14 lipca 2021 r. i 27 października 2021 r. w sprawie C-204/21 nie uznano za niebyłe uchwał Izby zawieszających sędziów i nie przywrócono ich do pracy. Przeciwnie, członkowie Izby Dyscyplinarnej podejmują kolejne uchwały o zawieszeniu w obowiązkach kolejnych sędziów i obniżeniu im wynagrodzenia z powodu wydanych przez nich orzeczeń respektujących orzeczenia TSUE i czyni to na posiedzeniach niejawnych, o których wyniku sędziowie dowiadują się z prasy. Tak stało się wobec sędziów Macieja Ferka i Piotra Gąciarka w dniach 16 i 24 listopada 2021 roku. Inny sędzia (Agnieszka Niklas-Bibik) uniknął zawieszenia z powodu wycofania akt z Izby na prośbę I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. Jest to jednak jednostkowy przypadek i w tych okolicznościach żaden sędzia stosujący prawo UE nie może być pewien własnego losu.
Nie tylko, że nie prowadzi się żadnych prac nad projektem ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną, ale Minister Sprawiedliwości przedstawił projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych, który powtarza, a nawet zaostrza rozwiązania powtarzające te, do zawieszenia których Polska została zobowiązana przez TSUE w wymienionych wyżej postanowieniach.
Ponadto w marcu 2022 r. mija kadencja sędziów powołanych do KRS według zasad sprzecznych z polską Konstytucją i traktatami UE, jednak władze wykonawcza ani ustawodawcza nie dążą do naprawy tego organu, a ogłasza się nowy nabór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa w takim samym kształcie, jaki został zakwestionowany w powołanych wyżej wyrokach TSUE (obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 grudnia 2021 r., Monitor Polski z 4 grudnia 2021 r. pozycja 1127). Przywracanie praworządności w Polsce, o czym wspominała Pani Przewodnicząca w wystąpieniu w Parlamencie Europejskim musi się zacząć od ukształtowania Krajowej Rady Sądownictwa zgodnie z Konstytucją i standardami europejskimi. Wprost wynika to z ostatnich orzeczeń ETPCz (m.in. w wyroku z 8 listopada 2021 r. Dolińska-Ficek i Ozimek przeciwko Polsce (49868/19 i 57511/19), który wskazał, że sąd obsadzony z udziałem osób powołanych przez taką KRS nie spełnia wymogów sądu, o którym mowa w art. 6 EKPCZ i wskazał na potrzebę systemowego uregulowania tej kwestii. Podobnie wnioski wynikają z orzeczeń TSUE, polskiego SN i NSA, czy decyzji ENCJ o wykluczeniu polskiego KRS z grona tej organizacji.
Powyższe działania polskiej władzy politycznej stanowią jawne lekceważenie orzeczeń TSUE i postanowień traktatów i grożą dezintegracją instytucji stojących na straży standardów prawa i wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej oraz zniszczeniem samej Unii Europejskiej.
W tym stanie rzeczy Zarząd SSP IUSTITIA apeluje do Państwa o podjęcie niezwłocznie adekwatnych działań, które doprowadzą do efektywnego respektowania rozstrzygnięć TSUE.
Z wyrazami szacunku,
Prezes SSP IUSTITIA
SSO prof. UŚ dr hab. Krystian Markiewicz