Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / List gończy za Putinem

List gończy za Putinem

Prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Onetu: Putin może być sądzony w Hadze

Jestem prawnikiem. Dla mnie Putin jest na razie jednym z podejrzanych. By rozpocząć proces, podejrzany musi być obecny w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze — mówi prof. Piotr Hofmański, prezydent Międzynarodowego Trybunału w Hadze i sędzia apelacyjny tego trybunału w rozmowie z Onetem.

Piotr Hofmański
  • Polski sędzia opisuje emocje, jakie towarzyszą mu, gdy myśli, że miałby stanąć oko w oko z Władimirem Putinem
  • — Zastosowanie środka, jakim jest nakaz aresztowania przez trybunał to ważny akt, ponieważ otwiera on postępowanie w stosunku konkretnych osób — wyjaśnia prof. Hofmański
  • Decyzja MTK w Hadze jest istotna, gdyż daje podstawę do ew. aresztowania Putina w 123 krajach na całym świecie, a podejrzany nie może zasłonić się żadnym immunitetem

Zasada jest taka, że aby rozpocząć proces podejrzany musi obecny w MTK w Hadze. Tak więc myślę, że to raczej sprawa dla moich następców.

Chciałby pan mu spojrzeć w oczy?

Jestem prawnikiem. Dla mnie Putin jest na razie jednym z podejrzanych.

Wiem, wiem, żadnych emocji.

Żadnych emocji. Jest prawo, są fakty.

Jest nakaz aresztowania, więc są dowody i zarzuty. Zastosowanie tego środka, jakim jest nakaz aresztowania przez trybunał to ważny akt, ponieważ otwiera on postępowanie w stosunku konkretnych osób. Do tej pory wszystko to, co się działo w postępowaniu, dotyczyło sytuacji ukraińskiej jako całości. Teraz mamy konkrety.

I konkretne oskarżenia Putina i rzeczniczki praw dziecka o zbrodnie wojenne polegające na bezprawnej deportacji ludności (dzieci) oraz bezprawnym przekazaniu ludności (dzieci) z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej.

Trybunał wydaje nakaz aresztowania w oparciu o dowody przedstawione przez prokuratora i ocenia, czy w świetle tych dowodów istnieją wystarczające podstawy do przyjęcia, że te osoby popełniły zbrodnie, jakie się im zarzuca. Natomiast Trybunał nie ma możliwości wykonywania nakazu aresztowania. Nie mamy przecież własnej policji ani żadnego innego aparatu wykonawczego. W tym zakresie musimy polegać na współpracy państw. I to na tych państwach ciąży odpowiedzialność za wykonanie t

ego nakazu.

Więcej na onet.pl

Sprawdź także

Prawo łaski

„Napastowany” przez przyjaciół i znajomych, co sądzę na temat wczorajszych ustnych wywodów sprawozdawcy w sprawie …