Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / List otwarty NRA oraz KIRP

List otwarty NRA oraz KIRP

W sprawie pomysłu Ministerstwa Sprawiedliwości, by wprowadzić aplikację uniwersytecką, jako alternatywną drogę do zawodów prawniczych, wypowiedzieli się we wspólnym liście otwartym adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej oraz r.pr. Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. List ukazał się 5 lutego na łamach „Rzeczpospolitej”.
Sygnatariusze listu podkreślają, że wykonywanie prawniczego zawodu zaufania publicznego: adwokata i radcy prawnego wymaga szczegółowej wiedzy i umiejętności. Dlatego w polskim systemie od dziesiątek lat dobrze i z powodzeniem funkcjonuje system przygotowania do zawodu. Aplikacja prowadzona przez samorządy: radcowski i adwokacki pozwala najlepiej przygotować młodego adepta prawniczej sztuki do wykonywania tych zawodów. Jest to potwierdzone zarówno poprzez niemal 80 proc. aplikantów, którzy pozytywnie zdają egzamin zawodowy, jak i opinie samych klientów adokatów i radców prawnych. W liście prezesi samorządów adwokackiego i radcowskiego zwracają uwagę na sytuację wokół wymiaru sprawiedliwości, zastanawiając się, czy aplikacja uniwersytecka nie jest próbą rozbicia dotychczasowej współpracy świata prawniczej nauki i zawodów prawniczych. Przypominaja wspólne inicjatywy tych środowisk, jak uchwały poszczególnych rad wydziałów prawa uniwersytetów, Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Rady Radcow Prawnych. „Znajdziemy w nich ducha wspólnej troski i wymiar sprawiedliwosci, Konstytucję RP i poszanowanie prawa. Widzimy, że ta przyjacielska współpraca może być zagrożona i zastąpiona konkurowaniem. Rządzący postanowili bowiem zagrać na merkantylnych nutach – ofiarowując uniwersytetom mityczne eldorado: zysk na szkoleniach aplikantów” – stwierdzają. Na koniec apelują o podjęcie wspólnej debaty nad standardami i jakością kształcenia młodych profesjonalnych prawników nastudiach uniwersyteckich i samorządowych aplikacjach. „To na nas ciąży odpowiedzialność za kształcenie prawników w Polsce, zaś uleganie pokusie komercjalizacji aplikacji niszczy historycznych dorobek polskiej tradycji nauk prawnych i samorządów zawodów prawniczych. Tego przyszłe pokolenia nam nie wybaczą. Nie pozwólmy się podzielić.”

Sprawdź także

Apel do sumień prokuratorów

List otwarty Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka do Prokuratorów, Asesorów, Asystentów, Urzędników i Pracowników Prokuratury W …