Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Litwa i Rumunia ukarane za tajne więzienia CIA

Litwa i Rumunia ukarane za tajne więzienia CIA

Na Litwie działało tajne więzienie CIA – oświadczył Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczy przetrzymywania w latach 2005-2006 osób podejrzanych o terroryzm. Trybunał orzekł, że oprócz Litwy, tajne więzienie CIA istniało też na terenie Rumunii. Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że od lutego 2005 do marca 2006 roku na terenie Litwy

działało tajne więzienie CIA. W ten sposób kraj ten naruszył Europejską Konwencję Praw Człowieka, która zakazuje tortur oraz gwarantuje prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego i zapewnia prawo do sprawiedliwego procesu. Trybunał nakazał Litwie zapłacenie 130 tys. euro odszkodowania za nielegalne przetrzymywanie na swoim terenie Palestyńczyka Abu Zubaydah. Jego adwokaci utrzymują, że mężczyzna w 2002 roku został zatrzymany na terenie Pakistanu, a następnie więziony na różnych kontynentach. Ostatecznie został przeniesiony na Litwę. Obecnie Abu Zabaydah przebywa w Guantanamo.
Minister sprawiedliwości Elvinas Jankeviczius poinformował, że uzasadnienie decyzji Trybunału jest bardzo obszerne – liczy trzysta stron, dlatego sytuacja jest na razie analizowana. Strona litewska ma prawo odwołać się od tego wyroku, ale decyzja nie została jeszcze podjęta. Sprawę skomentowała też prezydent Litwy. W krótkim oświadczeniu Dalia Grybauskaite przyznała, że wyrok nie jest dla kraju korzystny. „Reputacja Litwy ucierpiała, ale podpisaliśmy Europejską Konwencję Praw Człowieka, dlatego będziemy przestrzegać wyroku Trybunału” – czytamy w komunikacie.
Strona litewska na zaskarżenie wyroku ma trzy miesiące. Tajne więzienie CIA na Litwie miało się znajdować w ośrodku jeździeckim pod Wilnem w miejscowości Antaviliai.
Sprawa tajnych więzień CIA w Polsce
W 2014 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania wobec dwóch więźniów, których prawdopodobnie przetrzymywano w więzieniu CIA w Starych Kiejkutach. Zgodnie z wyrokiem Polska wypłaciła poszkodowanym 230 tys. euro. Jest to odszkodowanie za naruszenie zakazu tortur i nieludzkiego traktowania więźniów w tajnych więzieniach CIA. Według trybunału Polska wiedziała o celach i metodach postępowania z więźniami, jakie były stosowane w jednostkach CIA na jej terenie.
Żaden polski rząd oficjalnie nie przyznał się do istnienia tajnych wiezień CIA w Starych Kiejkutach.Prezydent Aleksander Kwaśniewski jedynie powiedział: Była zgoda na pogłębioną współpracę. Klauzula Cosmic Top Secret. Ale pieniądze od CIA nie miały związku z Kiejkutami Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23479419,wiezienia-cia-byly-nie-tylko-w-polsce-podejrzanych-o-terroryzm.html#Z_BoxNewsLink&a=66&c=96

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …