Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Lokalny monitoring wolności mediów

Lokalny monitoring wolności mediów

W środę 16 stycznia 2013 r. została oficjalnie uruchomiona platforma blogerska www.wolnoscmediow.org. Platforma powstała w ramach projektu realizowanego przez program Obserwatorium wolności mediów w Polsce Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Platforma ma służyć wzmocnieniu mediów lokalnych ? mówi Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczka HFPC. ?Prawdziwa walka o swobodę wypowiedzi w Polsce rozgrywa się właśnie na poziomie lokalnych redakcji. Media lokalne nie posiadają silnego zaplecza organizacyjnego, finansowego i wsparcia prawnego, jakim dysponują media o zasięgu ogólnopolskim? ? tłumaczy Dominika Bychawska-Siniarska. W związku z tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka przy wsparciu Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zdecydowała o uruchomieniu monitoringu wolności mediów na poziomie lokalnym.
W projekcie bierze udział 16 blogerów wolontariuszy ? po jednym z każdego województwa. Ich głównym zadaniem jest monitorowanie zagrożeń dla wolności mediów lokalnych w swoich regionach. ?Na blogach nasi wolontariusze będą relacjonowali wszelkie incydenty utrudniające pracę lokalnym dziennikarzom, m.in. konflikty z władzami lokalnymi, procesy sądowe, wszelkie ograniczenia w dostępie do informacji ważnych z punktu widzenia interesu społecznego oraz utrudnienia w przekazywaniu tych informacji miejscowej społeczności? ? mówi Dorota Głowacka, koordynatorka projektu.
Blogerzy będą rozwijać kontakty z lokalnymi dziennikarzami oraz reagować na niepokojące sygnały, które za pośrednictwem platformy będą mogli zgłaszać jej czytelnicy. Blogerzy będą także na bieżąco oceniać monitorowane wydarzenia i tworzyć na tej podstawie interaktywną mapę zagrożeń dla wolności mediów. Blogerzy, którzy biorą udział w projekcie, zostali wyselekcjonowani spośród osób posiadających doświadczenia monitoringowe i przeszli specjalne szkolenie w HFPC. Pochodzą z całej Polski, są w różnym wieku, mają różne doświadczenie życiowe. Łączy je chęć do działania na rzecz lokalnej społeczności i zaangażowanie w ochronę wolności słowa. Blogerzy będą na co dzień współpracowali z zespołem Obserwatorium, który zapewnia im wsparcie merytoryczne i w razie potrzeby pomoc prawną w wybranych sprawach. Platforma ma stanowić źródło wiedzy o kondycji mediów lokalnych.
Żródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Sprawdź także

Darmowe porady rejentów

Notariusze w najbliższą sobotę będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie, telefonicznie, na czacie oraz w …