Finansowanie pomostowe

Lubelski Marsz Równości

Sąd Apelacyjny w Lublinie w piątek uchylił wcześniejszą decyzję Sądu Okręgowego o zakazie organizacji Marszu Równości. Oznacza to, że zaplanowana na sobotę parada odbędzie się.

W środę Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał decyzję prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka, który zakazał ogranizacji marszu w najbliższą sobotę. Tłumaczył, że zrobił to ze względów bezpieczeństwa. Zażalenie na jego postanowienie złożyli organizatorzy marszu. W piątek Sąd Apelacyjny zdecydował, że manifestacja się odbędzie.

– Zgromadzenia są istotnym instrumentem demokracji bezpośredniej – podkreślała sędzia w uzasadnieniu. – Możliwość organizacji manifestacji gwarantuje członkom społeczności wpływ na władze publiczne. Wszelkie ograniczenia powinny być traktowane jako wyjątek – dodawała. Podkreśliła także, że obowiązek zapewnienia ochrony bezpieczeństwa organizatorom i uczestnikom pokojowych zgromadzeń ciąży na organach państwowych.

Wydania zakazu Marszu Równości w Lublinie od władz miasta domagali się działacze PiS i środowiska katolickie.

Sprawdź także

Dzień otwarty Notariatu

Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną oraz …