Najnowsze informacje
Strona główna / Temida w Polsce, Europie i na Świecie / Lud Białorusi z Prix Sacharow

Lud Białorusi z Prix Sacharow

Podczas ceremonii, która odbyła się w Brukseli, a nie w Strasburgu, szef Europarlamentu David Sassoli uroczyście wręczył nagrodę przedstawicielom Białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Swiatłanie Cichanouskiej i Weronice Tsapkala.

Wręczając nagrodę Sassoli powiedział: ,,Cały świat wie, co dzieje się w waszym kraju. Widzimy waszą odwagę i cierpienie. Widzimy odwagę kobiet. Białoruś jest dla nas przykładem. Widzimy przemoc. Wasze aspiracje i determinacja, by żyć w demokratycznym kraju, nas inspiruje. Wspieramy was w waszej walce”.

Przyjmując nagrodę Cichanouska powiedziała: ,,Każdy Białorusin zaangażowany w pokojowy protest przeciwko przemocy i bezprawiu jest bohaterem. Każdy z nich jest przykładem odwagi, współczucia i godności. <…> Białorusini protestują co tydzień od wyborów 9 sierpnia. Protestują dla swojej przyszłości i dla tych, którzy nie mogą tam być. Protestują w celu wolności i godności Białorusinów, Europejczyków. Bez wolnej Białorusi Europa nie jest w pełni wolna. Prosimy Europę i resztę świata o wsparcie narodu białoruskiego”.

Nagroda za wolność myśli, nazwana na cześć dysydenta Związku Radzieckiego, Andrieja Sacharowa, jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski. Powstała w 1988 roku w celu uhonorowania osób i organizacji broniących praw człowieka.

Sprawdź także

HFPC o pozwie Lecha Wałęsy

W październiku 2022 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował sprawę Wałęsa przeciwko Polsce. Sprawa została …