Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Macedonia wpuściła emigrantów

Macedonia wpuściła emigrantów

Prawie wszystkie osoby, które w ciągu ostatnich kilku dni utknęły na granicy z Grecją, w tym wielu syryjskich i afgańskich uchodźców, bezpiecznie przedostały się do Macedonii, powiedziała Amnesty International. Sytuacja w Gewgeliji, przygranicznym macedońskim mieście się uspokoiła. Wczoraj na stacji kolejowej znajdowało się około
80-100 uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Według relacji pozwolono im wsiąść do pociągów, które zmierzają na północ, do granicy z Serbią. Niektórzy podróżują autobusami, za które sami musieli zapłacić. Policja znajduje się na miejscu, ale jest spokojnie. – Może się wydawać, że ostatni kryzys został zażegnany i na granicy zapanował spokój, ale los setek osób, które znalazły się w Macedonii, w tym wielu rodzin, kobiet w ciąży i małych dzieci, jest niepewny.
Część z nich jest chora i desperacko potrzebuje pomocy humanitarnej. Nie jest jasne, czy wszyscy ją otrzymają – powiedział Giorgos Kosmopoulous, Dyrektor biura Amnesty International w Grecji, który znajduje się przy granicy macedońsko-greckiej. – Dla wielu osób przekroczenie tej granicy to tylko jeden krok w bardzo długiej i niebezpiecznej podróży do innych miejsc w Europie. Być może na chwilę zażegnano kryzys, ale ten an pewno się nie skończył.
Według uzyskanych informacji na greckie wyspy przybyły kolejne łodzie z uchodźcami i osobami ubiegającymi się o azyl. Kluczowe pytanie w tej sytuacji brzmi: jak władze Macedonii odpowiedzą na przybycie kolejnych osób i ich próby przekroczenia granicy, do których dojdzie w najbliższych dniach? Tragiczne wydarzenia na granicy grecko-macedońskiej, które miały miejsce przez ostatnie dni, są kolejnym jasnym sygnałem dla przywódców państw Unii Europejskiej, że głębsza zmiana w polityce wobec uchodźców jest pilnie potrzebna. Więcej na stronie AI.

Sprawdź także

Orlen grozi wolności słowa

Zakup przez PKN Orlen prywatnego koncernu medialnego Polska Press rodzi wiele zagrożeń Trudno się spodziewać, …