Strona główna / Aktualności / AI zabrakło znaczków na listy

AI zabrakło znaczków na listy

Dobiegł końca Maraton Pisania Listów organizowany co roku przez Amnesty International. Do niedzielnego poranka doliczono się już 225 000 listów  i już pojawił się problem. Brakuje znaczków, aby wysłać napisane przez wolontariuszy listy. Pomóż i kup znaczki.

    W tym roku skupiamy się na istotnej roli kobiet w rozwoju praw człowieka na całym świecie i podkreślamy specyficzne wyzwania, jakim stawiają czoła, broniąc praw człowieka. Kobiety aktywistki często mierzą się z dodatkowymi wyzwaniami w postaci dyskryminacji ze względu na płeć, a także przemocy i stereotypów, które mogą negatywnie wpływać na ich możliwość podejmowania działań na rzecz praw człowieka.

 

Listy Amnesty International wywierają nacisk na władze, ale też okazują wsparcie i solidarność bohaterkom Maratonu. Mamy ich już 225 000, a KAŻDY Z NICH może stać się kluczem do wolności. Koszt wysłania listu za granicę to ok. 5 złotych. Dlatego potrzebujemy Twojego wsparcia.

Maraton Pisania Listów

Trwa największa akcja w obronie praw człowieka na świecie. Potrwa do 9 grudnia. Wśród tegorocznych bohaterek Maratonu są również Polki, „14 kobiet przeciw faszyzmowi” – grupa kobiet zaatakowanych i następnie ukaranych za zorganizowanie pokojowej demonstracji podczas Marszu Niepodległości w Warszawie w 2017 roku.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia mobilizujemy ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.

Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. W tym roku podczas Maratonu będziemy pisać listy w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw. To kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia.

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – w 2017 roku podjęto 5,5 mln akcji, w samej Polsce napisaliśmy ponad 300 000 listów, a w nasze działania w kraju zaangażowało się blisko 65 000 osób.
Na stronie AI można poznać sylwetki kobiet w obronie których można napisać list.

Piszemy już w ponad 780 miejscach w całej Polsce. Sprawdź na stronie AI gdzie i kiedy oraz dołącz do wydarzenia w Twojej okolicy! Poznaj bohaterki tegorocznego Maratonu. Odważne kobiety, obrończynie praw człowieka. Podpisz w ich obronie petycję on-line!

„Na całym świecie kobiety stawiają opór. Chcemy uhonorować rolę kobiet, które rzucają wyzwanie władzy, stanąć w obronie tego, co słuszne i doprowadzić do zmian” – zaznacza Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International w Polsce.

Podczas Maratonu Pisania Listów 2018 każdy będzie mógł okazać solidarność z obrończyniami praw człowieka z Polski, Brazylii, Indii, Iranu, Kenii, Kirgistanu, Maroka, RPA, Ukrainy i Wenezueli.

Będzie można domagać się sprawiedliwości nie tylko dla Polek, ale również dla Marielle Franco, brazylijskiej działaczki na rzecz praw człowieka i radnej miejskiej, zastrzelonej osiem miesięcy temu. Będzie też można wystąpić w obronie Ateny Daemi, irańskiej aktywistki odbywającej karę siedmiu lat więzienia za występowanie przeciwko karze śmierci lub okazać solidarność Nonhle Mbuthumie z Republiki Południowej Afryki, której grożono śmiercią za obronę ziemi należącej do jej społeczności przed firmą wydobywczą.

Maraton potrwa do 9 grudnia. Każdego roku ludzie na całym świecie piszą miliony listów w obronie tych, których prawa człowieka są łamane. Każdego roku działania te prowadzą do prawdziwych zmian. Ludzie bezprawnie uwięzieni zostają uwolnieni, oprawcy zostają postawieni przed wymiarem sprawiedliwości a więźniowie traktowani są bardziej humanitarnie. Pomysł zorganizowania Maratonu Pisania Listów zrodził się w Polsce, wśród aktywistek i aktywistów działających w warszawskiej grupie Amnesty w 2001 roku.

Dołącz do AI! NAPISZ LIST. ZMIEŃ ŻYCIE!

Sprawdź także

Prawnicy bronią konstytucji

Czas jest ekstraordynaryjny, środowiska sędziowskie i adwokackie współdziałają teraz w celu obrony konstytucji i praworządności …