Marsz 1000 Tóg

11 stycznia 2020 roku zapisał się na trwałe w naszych sercach. Tego dnia tysiące prawników: sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych zjednoczyło się, by na ulicach Warszawy okazać swój sprzeciw wobec demolowania niezawisłości sędziowskiej.

Tzw. ustawa kagańcowa zabroniła sędziom sprawdzania prawidłowości obsady sądu. Karą za nieposłuszeństwo wobec władzy politycznej miało być wydalenie z zawodu.

W Marszu 1000 Tóg szli również sędziowie z krajów europejskich, a także obywatele walczący o swoje prawo do niezależnego i prawidłowo obsadzonego sądu.

Podczas 66 zjazdu Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów, w którym wzięli udział sędziowie z kilkudziesięciu państw świata, przypomnieliśmy ten dzień, prosząc o poparcie dla ustanowienia dnia 11 stycznia Dniem Niezawisłości Sędziowskiej – Marszu 1000 Tóg.

Uczestnicy konferencji mieli również okazję obejrzeć film 1000 Tóg, wyprodukowany przez LollipopsFilms, a wyreżyserowany przez Kacpra Lisowskiego. Ten krótki dokument wywarł ogromne wrażenie i został nagrodzony hucznymi owacjami.

W marcu 2023 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Sędziów złożyło w ONZ wniosek o uhonorowanie w ten sposób Marszu, który zjednoczył sędziów we wspólnej walce o prawa obywatelskie.

Teraz nasz głos i nasz Marsz niesie się na cały świat. W tych trudnych dla Polski i świata chwilach, w obliczu groźby autorytaryzmu i nieustających ataków na niezależność sądów, wierność wartościom jest ważniejsza niż kiedykolwiek.

Sprawdź także

Ostry klincz w PK

Trybunał Julii Przyłębskiej rozstrzygał d22 listopada 2024 roku spór o zmianę władzy w prokuraturze krajowej. …